Česká astronomická společnost

Znovuzprovoznění Foucaltova kyvadla v Kroměříži 2012.11.15 12:40

Fotografie ze slavnostního znovuuvedení kyvadla do provozu Foto: Luděk Fík aneb podzimní pocta pánům Foucaltovi a Nábělkovi,
ale také současným šikovným rukám a moudrým hlavám.

V rotundě Květné zahrady Arcibiskupského zámku Kroměříž bylo v pátek 26. října 2012 znovu uvedeno do chodu unikátní Foucaltovo kyvadlo.

Krátká cesta do minulosti …

Vzorem pro původní kroměřížskou instalaci kyvadla byla první veřejná demonstrace důkazu rotace Země francouzským fyzikem Jeanem Bernardem Leonem Foucaltem v únoru 1851, provedená v pařížském Panteonu, kde bylo 28kilogramové kyvadlo zavěšeno na lanu dlouhém 68 metrů.

Profesor kroměřížského gymnázia a astronom dr. František Nábělek instaloval a veřejně představil menší kopii kyvadla v rotundě Květné zahrady v Kroměříži v dubnu 1906.

Kyvadlo bylo v provozu až do roku 1940. Po válce bylo znovu instalováno díky sestře profesora Nábělka. V roce 1974 byla Rotunda po rekonstrukci znovu zpřístupněna. Kyvadlo bylo poté přístupné střídavě a nepravidelně. V poslední době bylo navíc vážně poničeno vandaly.

… a návrat do současnosti

Kyvadlo bylo zrestaurováno a nyní by mělo být opět možné vídat fascinující ukázku tohoto fyzikálního pokusu. Opětovné uvedení kyvadla do chodu pro veřejnost proběhlo v podzimním pátečním odpoledni dne 26. října 2012.

Úvodním slovem návštěvníky v rotundě seznámil se základními údaji o prostředí a kyvadle kastelán Arcibiskupského zámku Kroměříž pan Martin Krčma. Již během úvodního proslovu nejprve zapálil svíčku v originálním držáku a následně jeho pootočením přepálil vlákno dosud kotvící kyvadlo ve výchozí poloze.

Bylo 15:46 tehdy ještě letního středoevropského času. Většinu přítomných první pohyby kyvadla zvedly ze židlí a přilákaly blíže k sledování první stopy hrotu kyvadla vyryté do uhlazeného jemného písku v podstavci pod ním. To vše za hudebního flétnového doprovodu.

K zviditelnění rotace Země stáčením stopy kyvadla je třeba delšího času, který ukrátily odborné komentáře dalších dvou zasvěcených přítomných. Nejprve o odbornějších fyzikálních faktech promluvil profesor Eduard Malenovský z Vysokého učení technického v Brně.

Poté poutavě a zasvěceně hovořil člověk, kterému kyvadlo prošlo v poslední době nesčetněkrát rukama a který se podílel na jeho opětovném zavěšení a zprovoznění, pan inženýr Tomáš Flimel z brněnské restaurátorské firmy FLIREX.

K odlehčení od fyzikálně-technických naučných informací následovala druhá zajímavá část pozdního odpoledne v rotundě. Pan Martin Posolda uvedl unikátní "Výstavu starých odrůd ovoce" jako výsledek svého pátrání a sběru v okolí Kroměříže. Navíc přítomným nabídl pestré pohoštění z těchto plodů, teplý jablečný mošt, koláčky a výborný domácí maminčin štrúdl-závin.

Mezitím, po hodině a čtvrt, kyvadlo postupně dokývávalo, původní dlouhý rozkmit se zkrátil na nějakých 5 cm a stopa v písku se pootočila.

Pánové Krčma, Flimel, Malenovský a Posolda zatím stihli trpělivě zodpovědět spoustu všetečných a zvídavých otázek. Za celé úsilí při rekonstrukci a povedené premiéře pro veřejnost jim patří velký dík.

U nás tak nyní kývají znovu tři kyvadla, kroměřížské, pražské a královéhradecké.

Ve světě je řada podobných kyvadel, málokteré se ale asi může pochlubit tak nádherným prostředím, jaké mu poskytují interiér rotundy, malebná klidná zákoutí Květné zahrady a celého Kroměříže. Záměry a nadšení zúčastěných jsou příslibem, že se máme v nastávající turistické sezóně a v budoucnu nač těšit.

Někdy příště přineseme více technických informací o kyvadle a jeho rekonstrukci.

Malá fotogalerie z akce

Rotunda s instalovaným Foucaltovým kyvadlem v Květné zahradě v Kroměříži Foto: Luděk Fík Fotografie ze slavnostního znovuuvedení kyvadla do provozu Foto: Luděk Fík Sbor flétnistů doprovázejících akci hudbou Foto: Luděk Fík

Kyvadlo, hrot se stopou v písku, stojánek s otočně uloženým držákem svíčky k přepálení vlákna, ukotvení kyvadla pro spuštění kývání Foto: Luděk Fík Doprovodná výstava starých odrůd ovoce Foto: Luděk Fík Odborný fyzikální výklad profesora Malenovského (na fotografii vlevo) Foto: Luděk Fík

Diskuze technického restaurátora Ing. Flimela (vlevo) s kastelánem M. Krčmou (vpravo) Foto: Luděk Fík Stopa hrotu kyvadla 30 minut po spuštění Foto: Luděk Fík Fotografie ze slavnostního znovuuvedení kyvadla do provozu Foto: Luděk Fík

Foucaltovo kyvadlo:

Osobnosti a zúčastnění:

Jean Bernard Leon Foucalt; francouzský fyzik (1819 - 1896)
Dr. František Nábělek; profesor kroměřížského gymnázia a astronom (1852 - 1915)
Ing. Martin Krčma; kastelán Arcibiskupského zámku Kroměříž (www.zamek-kromeriz.cz)
Prof. Ing. Eduard Malenovský, DrSc; Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně
Ing. Tomáš Flimel; brněnská restaurátorská firma FLIREX (www.flirex.com)
Ing. Martin Posolda; www.stare-odrudy.cz

  Fík Luděk   Zobrazeno: 5013x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.