Česká astronomická společnost
ISON nejspíš zaniká, Lovejoy kvete | 2013.11.26 10:22 |
Ačkoliv ještě před několika dny byla kometa ISON víceméně zárukou kometárního divadla, v tuto chvíli se již vědci pomalu přiklánějí k nejpesimističtějším scénářům. Je patrné, že kometa přestala zjasňovat a došel jí dech. To je v této chvíli - dva dny před průletem přísluním - známkou značné ztráty aktivního materiálu a bohužel nenávratného "poškození" jádra. Kometa nás tedy očekávaným divadlem nejspíš nepoctí. Obloha však nabízí do jisté míry adekvátní náhradu v podobě stabilní a poměrně jasné komety C/2013 R1 Lovejoy... |
|
Labutí píseň komety ISON Když byla kometa ISON objevena, její aktivita daleko od Slunce ukazovala na kometu běžné velikosti, u které by její přežití blízkého průletu neměl být problém. Začátkem letošního roku její aktivita začala výrazně klesat a nebylo jasné, zda se jedná o menší kometu, která byla chvilkově aktivnější, nebo větší těleso, kterému pouze dočasně docházelo "palivo" kometární aktivity. Bylo však jasné, že se kometa začala pohybovat na "velice tenkém ledu". Po výrazném zjasnění, které započalo 13. listopadu, astronomové bedlivě sledovali, zda se jedná o návrat k původní aktivitě, nebo začátek "labutí písně" umírající komety. Dnes ráno přišla poměrně šokující zpráva od astronomů pracující s radioteleskopy, naznačující konečnou fázi života komety. Jaký je doposud průběh "labutí písně" komety?
Neblahé závěry Pravděpodobný závěr z pozorování v uplynulých dnech ukazuje na to, že prvotní výbuch jádro nezničil, ale způsobil výrazné škody pokračující značnou ztrátu jeho hmotnosti. Někdy okolo 23. listopadu mohlo jádro jako celek zaniknout, nebo se značně zmenšit. To, co nyní pozorujeme, je jen zbytková aktivita pozůstalého úlomku (či více úlomků), který už nedokáže zásobovat komu a ohon dostatkem hmoty. Při rozpadu se z jader komet uvolňuje rozsáhlý oblak prachu, ten se jen velice pozvolna rozpíná. Hlava komety tak může vydržet ještě několik dní nebo možná i týden či dva, ale jasnost komety nebude výrazně růst. Spíše bude klesat, jak budou docházet poslední zásoby plynů. Na tomto závěru se shoduje velké množství kometárních odborníků, ovšem menšina je přesvědčena, že jádro nemuselo zaniknout a kometa může ještě přijemně překvapit. O tom, kdo má pravdu, se zřejmě definitivně přesvědčíme v následujících 2-3 dnech, kdy se kometa octne ve zorném poli korónografů SOHO a podle toho, jak bude pokračovat pokles jasnosti. Záplata v podobě další komety Pakliže se nakonec naplní ty nejpesimističtější scénáře vývoje komety ISON, netřeba úplně zoufat. V tuto chvíli není jedinou výraznou kometou. V druhé polovině noci - přibližně mezi 2. a 6. hodinou ranní, lze v souhvězdí Honících psů (ke konci týdne v severní části Pastýře) pozorovat poměrně jasnou kometu C/2013 R1 Lovejoy. Kometa má výraznou hlavu, v triedru připomíná jasnější kulovou hvězdokupu. Při pohledu světelnějším dalekohledem je patrný i slabý, ale široký ohon jdoucí prakticky kolmo nahoru. Kometa právě v tomto týdnu dosahuje maximální jasnosti okolo 4,5 magnitudy. Díky tomu, že Měsíc pomalu ustupuje a jeho fáze se tenčí, nastávají ideální podmínky pro pozorování komety. Na opravdu tmavé obloze je kometa dobrým zrakem pozorovatelná i bez dalekohledu, krásnější pohled ovšem nabízí světelný triedr. Vyhledávací mapku naleznete na kommet.cz. Autory článku jsou Jakub Černý a Petr Horálek. Doporučujeme:
|
|
Černý Jakub Zobrazeno: 6954x Tisk |
Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.