logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Aktuální reportáž z Mezinárodní astronomické olympiády 2008.10.16 22:09

Prezentace České republiky na Mezinárodní astronomické olympiádě Český tým ve složení Michaela Káňová, Tereza Kroupová, Jana Smutná, Jan Fait, Stanislav Fořt a Filip Murár pod vedením RNDr. Tomáše Proseckého a Ing. Jana Kožuška se sešel v pondělí ráno na ruzyňském letišti. I přes tradičně kolabující pondělní pražskou dopravu jsme dorazili nakonec všichni včas. Po vyřízení nezbytných formalit jsme nastoupili do letadla a s mírným zpožděním kvůli mlze v Praze vyrazili směr Treviso.

Cesta vlakem Během letu byl čas na studium konverzační příručky. V té mě zaujala italská odpověď na přání „Zlom vaz“. Prý na to říkají „Ať chcípne vlk“. V Trevisu nás uvítalo slunečné počasí a příjemných 20 stupňů. Letiště je asi 30 km od Benátek a využívají ho nízkonákladové aerolinky. Je poměrně skromně zařízeno, svůj účel však plní.

Po vyzvednutí zavazadel jsme se vydali vstříc prvnímu většímu dobrodružství naší cesty – přesunu z Trevisa do 150 km vzdáleného Terstu ve vlastní režii. Nejprve jsme se městským autobusem přesunuli na nádraží. Autobus řezal zatáčky pěkně po italsku, a tak během cesty Filip málem svým kufrem zdemoloval dveře. Dalším napínavým krokem byl nákup jízdenek, ale naštěstí uměla paní na pokladně trochu anglicky, takže jsme se pomocí tužky a papíru domluvili a obešli se dokonce bez vždy připravené konverzační příručky.

Nádraží v Trevisu Italské vlaky jsou dle našeho pozorování poměrně přesné. Na tabuli svítilo zpoždění pouze u jednoho ze zhruba 15 vlaků. Bohužel právě u toho našeho, a to celých 30 minut. Na nádraží v Terstu na nás již čekal prof. Conrad Böhm z místní univerzity, naskládal nás do taxíků a nechal odvést do ICTP Guesthaus, kde jsme ubytováni.

Po večeři bylo zhruba hodinové setkání vedoucích delegací, po kterém jsme zmoženi po cestě usnuli a děti plny nadšení studovaly. V úterý bylo na programu oficiální zahájení s povinnými proslovy představitelů fyzikálního a astronomického ústavu Terstské univerzity a výboru IAO zakončené slavnostním obědem v nedaleké restauraci. Odpoledne jsme vyslechli přednášku astronomky Francesci Matteucci na téma zrodu a vývoje Mléčné dráhy. Den jsme zakončili neoficiálním zahajovacím ceremoniálem v divadle Tripcovich v centru Terstu. Nejprve vystoupila italská taneční skupina a potom se představily jednotlivé týmy. My jsme se spontánně rozhodli seznámit svět s poklady české literatury a nacvičili recitaci balady „Polednice“ od Karla Jaromíra Erbena s doprovodným vysvětlením v angličtině.

Odlet Středa začala pro Honzu Kožuška v nekřesťanských 5:40, kdy mu budík na mobilu signalizoval, že mu za dvacet minut začíná překlad zadání teoretického kola. Ten musí probíhat ráno před začátkem, aby se riziko průniku informací o úlohách ke studentům maximálně snížilo. Až do odvedení studentů do posluchárny v nedaleké univerzitní budově a začátku řešení úloh museli být překladatelé zcela v izolaci od okolního světa. Teprve potom mohli jít na zaslouženou snídani.

Zadání překladu Mezitím se začali „potit“ studenti a museli ve vymezených 4 hodinách času vyřešit 5 úloh teoretického kola. Organizátoři připravili zajímavé problémy týkající se například absolutně černé kočky, viditelnosti polárky z rovníku nebo alternativních kosmologických modelů vesmíru.



Start teoretického kola Odpoledne si pak soutěžící mohli užívat zaslouženého volna, zatímco Tomáš Prosecký v porotě začal mít plné ruce práce s vyhodnocováním prací. Zítra mají soutěžící na programu exkurzi na synchrotron Elletra a večer je čeká pozorovací kolo. Předpověď počasí však není příliš příznivá, tak uvidíme ...



Související odkazy: stránky Astronomické olympiády

  redakce   Zobrazeno: 5945x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce