logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Zazvonil zvonec, Expedice 18 je konec 2009.04.07 19:01

Ceremonie předání velení Ve čtvrtek 2. dubna oficiálně převzala kontrolu nad Mezinárodní kosmickou stanicí 19. základní posádka ve složení velitel Gennady Padalka a letoví inženýři Michael Barratt a Koichi Wakata. Členové 18. posádky Michael Fincke a Jurij Lončakov a s nimi také dvojnásobný kosmický turista Simonyi by měli přistát v centrálním Kazachstánu ve středu 8. dubna v 9:15 ráno, online přenos poběží na astru od 8:00.

Padalka, Barratt a turista Simonyi dorazili na stanici v Sojuzu TMA-14 v sobotu 28. března (viz článek). Ta byla v té době obydlena členy Expedice 18 Michaelem Finckem, Jurijem Lončakovem a Koichim Wakatou. Fincke a Lončakov za sebou mají coby 18. základní posádka půlroční pobyt, jejich loď se k ISS připojila 14. října 2008, Wakata se k nim přidal teprve 17. března, kdy sem přiletěl v raketoplánu Discovery STS-119.

Obě posádky na palubě stanice Po příletu nové základní posádky na stanici zde zůstane stará posádka ještě asi 10 dní, během kterých seznámí "nováčky" se vším potřebným, od robotické paže až k probíhajícím vědeckým experimentům. Několik dní před odletem staré posádky je oficiálně předáno velení. K tomu došlo ve čtvrtek 2. dubna. "Odstupující" velitel Fincke v krátkém projevu zavzpomínal na to, co Expedice 18 prožila.

Jejím hlavním úkolem bylo připravit stanici na zdvojnásobení počtu členů základní posádky ze 3 na 6 letos v květnu. V praxi to znamenalo především instalovat a zprovoznit nové potřebné vybavení. V listopadu ke stanici zavítal raketoplán Endeavour STS-126, který v nákladovém prostoru přivezl nové "ložnice", toaletu, čističku vody, nástroje na fyzické cvičení a podobné věci. Discovery zase při březnové misi STS-119 doručil nové solární panely pro získávání energie ze Slunce. Kromě těchto příprav pro početnější posádku uskutečnila Expedice 18 spoustu vědeckých experimentů a také dvě kosmické vycházky (23. prosince a 10. března), které byly také zaměřeny na práci s experimentálními přístroji vně stanice. Po boku Finckeho a Lončakova se jako třetí člen základní posádky, střídající se při misích raketoplánů, postupně vystřídali Gregory Chamitoff, Sandra Magnusová a Koichi Wakata.

Při čtvteční ceremonii Fincke také připomněl Expedici 17 a Sergeje Volkova, od nějž před půl rokem přebíral velení on. Poté si s Padalkou podali ruce, Barratt zazvonil na zvoneček a nový velitel připnul znak Expedice 19 na stěnu modulu Harmony (toto závěrečné proběhlo hned dvakrát, protože poprvé bylo ztraceno spojení se stanicí).

Přílet Sojuzu TMA-14 V průběhu Expedice 19 se nudit také nebudeme. V krátkosti vzpomenu třeba už dvě mise raketoplánů ke stanici, dvě kosmické vycházky, ono dlouho očekávané zdvojnásobení členů základní posádky (29. května, v Sojuzu TMA-15 přiletí Frank De Winne, Roman Romaněnko a Robert Thirsk), mise japonského automatického "náklaďáku" HTV (obdoba ruského Progressu nebo evropského ATV), zkrátka Expedice 19 bude mít jako ostatně každá o zábavu postaráno.

Na závěr popřeju šťastný návrat Expedici 18. V noci na středu se rozloučí se svými nástupci, poté se Fincke, Lončakov a Simonyi přesunou do Sojuzu TMA-13, připojeného k modulu Zarya a ve středu v 5:52 SELČ se od odpojí od ISS. Přistání v Kazachstánu je plánováno asi v 9:15. Určitě půjde o velmi zajímavý návrat už jen při vzpomínce na balistické sestupy lodí Sojuz TMA-10 a 11. Obě měly problémy s oddělením návratového modulu od servisní sekce, údajně selhaly pyrotechnické šrouby, které to mají na starost. Naštěstí zatím poslední návrat Sojuzu (TMA-12 v říjnu 2008) proběhl hladce, snad to minimálně tak dobře půjde i tentokrát. Nenechte si ujít online přenos na astro.cz ve středu od 8:00.

Zdroje:

  • Oficiální Press Kit Expedice 19, ke stažení zde
  • NASA TV
  Straka Vít   Zobrazeno: 5083x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce