logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Záznam online přenosu přistání raketoplánu Discovery + video 2009.09.12 01:08

Discovery po přistání Raketoplán Discovery má za sebou úspěšnou misi na Mezinárodní kosmickou stanici, přistál po 24hodinovém odkladu 12. září ve 2:53 SELČ v Kalifornii. Přenos zde běžel od 1:40.

Čtěte také: Shrnutí mise, Záznam startu, Zpravodajství z mise


www.youtube.com

3:02 128. mise amerického raketoplánu, 36. mise stroje Discovery a 30. let raketoplánu k ISS skončil úspěšným a bezpečným přistáním. Raketoplán stojí na přistávací dráze Edwardsovy letecké základny v Kalifornii a posádka jej opustí asi za hodinu. Tímto děkujeme za pozornost v tuto pozdní noční hodinu a končíme přenos. Navštivte jej ovšem ještě v nejbližších dnech, objeví se zde videozáznam přistání.

2:57 "Houstone Discovery, kola (podvozku) se zastavila!" ohlásil bezpečné přistání velitel raketoplánu Sturckow. Spojař Eric Boe uvítal posádku zpět a poblahopřál k úspěšné misi.

2:51 second.jpg Velitel Sturckow přebírá řízení od počítače, jeho úkolem bude zarovnat raketoplán s přistávací dráhou.

2:49 Raketoplán je již vidět na záběrech z místa přistání.

2:47 Discovery přelétá západní pobřeží USA.

2:45 Výška 43 km, rychlost Mach 7, do přistání zbývá 8 minut.

2:40 Dráha raketoplánu směrem k základně Edwards Vzdálenost 1158 km od místa přistání, rychlost 14 Mach, na přiloženém obrázku je vidět dráha stroje k základně Edwards.

2:39 Runway se měnit nebude, letový ředitel Richard Jones rozhodl zůstat u původní dráhy 22.

2:35 Výška 67 km, vzdálenost od místa přistání 2900 km, rychlost 22 530 km/h.

2:31 Discovery před chvílí zahájil první ze čtyř 80stupňových zatáček do stran za účelem zpomalení a ztráty kinetické energie.

2:28 Všechno jde dobře, systémy raketoplánu jsou v pořádku. V Houstonu stále probíhá diskuze o možné změně přistávací dráhy.

2:23 Discovery právě vstoupil do atmosféry ve výšce asi 122 km nad jižním Tichým oceánem.

2:12 Dráha raketoplánu směrem do Kalifornie Byly spuštěny všechny 3 hydraulická čerpadla, pomocí kterých se ovládají např. elevony a zadní kormidlo raketoplánu, dále třeba vysunutí podvozku. Na přiloženém obrázku si můžeme prohlédnout příletovou dráhu raketoplánu do Kalifornie

2:10 Do atmosféry by měl letoun vstoupit asi ve 2:22 našeho času. Zatím jde všechno dobře, řídící středisko stále uvažuje o změně runwaye kvůli větru v oblasti, tato změna by nepředstavovala problém.

2:02 Konvoj vozidel Na Edwardsově letecké základně očekává raketoplán konvoj vozidel. Jejich posádky mají za úkol zajistit raketoplán po přistání a postarat se o posádku.

1:59 Discovery nyní pomalu klesá do zemské atmosféry. Vypouští palivo z předního bloku manévrovacích motorků, aby se zbavil přebytečné zátěže. Při návratu používá zadní bloky motorků.

1:55 "Discovery, zážeh byl v pořádku, nebudou potřeba žádné úpravy dráhy", řekl posádce raketoplánu spojař Eric Boe, sedící v Houstonu, ohledně brzdícího manévru.

1:51 Motory vypnuty, hořely přesně 2 minuty a 35 sekund a udělily raketoplánu dostatečný impuls k opuštění oběžné dráhy. O další zpomalení (o atmosféru) se postará jeho tepelný štít.

1:47 Zážeh! Motory hoří, rychlost raketoplánu sníží asi o 100 m/s, což však stačí k opuštění oběžné dráhy.

1:44 Discovery v 1:47 zažehne dva motory OMS proti směru letu, čímž sníží rychlost a následně (asi za půl hodiny) vstoupí do atmosféry.

1:40 Vítejte u online přenosu návratu raketoplánu Discovery z úspěšné mise STS-128, při které dopravil na ISS velké množství zásob a užitečného vybavení (o misi se můžete dočíst zde). Co se týče aktuální situace, Discovery se nepotýká s žádnými technickými problémy a počasí na Edwardsově letecké základně v Kalifornii je perfektní, jen bude možná potřeba změnit přistávací runway kvůli větrům v oblasti. Raketoplán dostal povolení k návratu již asi před půl hodinou.

Odkazy:

  Straka Vít   Zobrazeno: 11057x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce