Česká astronomická společnost

Záznam online přenosu přistání raketoplánu Discovery + video 2009.09.12 01:08

Discovery po přistání Raketoplán Discovery má za sebou úspěšnou misi na Mezinárodní kosmickou stanici, přistál po 24hodinovém odkladu 12. září ve 2:53 SELČ v Kalifornii. Přenos zde běžel od 1:40.

Čtěte také: Shrnutí mise, Záznam startu, Zpravodajství z mise


www.youtube.com

3:02 128. mise amerického raketoplánu, 36. mise stroje Discovery a 30. let raketoplánu k ISS skončil úspěšným a bezpečným přistáním. Raketoplán stojí na přistávací dráze Edwardsovy letecké základny v Kalifornii a posádka jej opustí asi za hodinu. Tímto děkujeme za pozornost v tuto pozdní noční hodinu a končíme přenos. Navštivte jej ovšem ještě v nejbližších dnech, objeví se zde videozáznam přistání.

2:57 "Houstone Discovery, kola (podvozku) se zastavila!" ohlásil bezpečné přistání velitel raketoplánu Sturckow. Spojař Eric Boe uvítal posádku zpět a poblahopřál k úspěšné misi.

2:51 second.jpg Velitel Sturckow přebírá řízení od počítače, jeho úkolem bude zarovnat raketoplán s přistávací dráhou.

2:49 Raketoplán je již vidět na záběrech z místa přistání.

2:47 Discovery přelétá západní pobřeží USA.

2:45 Výška 43 km, rychlost Mach 7, do přistání zbývá 8 minut.

2:40 Dráha raketoplánu směrem k základně Edwards Vzdálenost 1158 km od místa přistání, rychlost 14 Mach, na přiloženém obrázku je vidět dráha stroje k základně Edwards.

2:39 Runway se měnit nebude, letový ředitel Richard Jones rozhodl zůstat u původní dráhy 22.

2:35 Výška 67 km, vzdálenost od místa přistání 2900 km, rychlost 22 530 km/h.

2:31 Discovery před chvílí zahájil první ze čtyř 80stupňových zatáček do stran za účelem zpomalení a ztráty kinetické energie.

2:28 Všechno jde dobře, systémy raketoplánu jsou v pořádku. V Houstonu stále probíhá diskuze o možné změně přistávací dráhy.

2:23 Discovery právě vstoupil do atmosféry ve výšce asi 122 km nad jižním Tichým oceánem.

2:12 Dráha raketoplánu směrem do Kalifornie Byly spuštěny všechny 3 hydraulická čerpadla, pomocí kterých se ovládají např. elevony a zadní kormidlo raketoplánu, dále třeba vysunutí podvozku. Na přiloženém obrázku si můžeme prohlédnout příletovou dráhu raketoplánu do Kalifornie

2:10 Do atmosféry by měl letoun vstoupit asi ve 2:22 našeho času. Zatím jde všechno dobře, řídící středisko stále uvažuje o změně runwaye kvůli větru v oblasti, tato změna by nepředstavovala problém.

2:02 Konvoj vozidel Na Edwardsově letecké základně očekává raketoplán konvoj vozidel. Jejich posádky mají za úkol zajistit raketoplán po přistání a postarat se o posádku.

1:59 Discovery nyní pomalu klesá do zemské atmosféry. Vypouští palivo z předního bloku manévrovacích motorků, aby se zbavil přebytečné zátěže. Při návratu používá zadní bloky motorků.

1:55 "Discovery, zážeh byl v pořádku, nebudou potřeba žádné úpravy dráhy", řekl posádce raketoplánu spojař Eric Boe, sedící v Houstonu, ohledně brzdícího manévru.

1:51 Motory vypnuty, hořely přesně 2 minuty a 35 sekund a udělily raketoplánu dostatečný impuls k opuštění oběžné dráhy. O další zpomalení (o atmosféru) se postará jeho tepelný štít.

1:47 Zážeh! Motory hoří, rychlost raketoplánu sníží asi o 100 m/s, což však stačí k opuštění oběžné dráhy.

1:44 Discovery v 1:47 zažehne dva motory OMS proti směru letu, čímž sníží rychlost a následně (asi za půl hodiny) vstoupí do atmosféry.

1:40 Vítejte u online přenosu návratu raketoplánu Discovery z úspěšné mise STS-128, při které dopravil na ISS velké množství zásob a užitečného vybavení (o misi se můžete dočíst zde). Co se týče aktuální situace, Discovery se nepotýká s žádnými technickými problémy a počasí na Edwardsově letecké základně v Kalifornii je perfektní, jen bude možná potřeba změnit přistávací runway kvůli větrům v oblasti. Raketoplán dostal povolení k návratu již asi před půl hodinou.

Odkazy:

  Straka Vít   Zobrazeno: 11058x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.