logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Planety Sluneční soustavy
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
28. vesmírný týden 2011 2011.07.12 00:18

Mapa oblohy 13. 7. 2011, zdroj: Stellarium Přehled událostí na obloze od 11. 7. do 17. 7. 2011.

Měsíc se blíží k úplňku. Rozlučte se se Saturnem. Ráno je pěkný Jupiter. ISS přeletá přes Slunce. Dawn se dostane k planetce Vesta. Nad ránem je vidět kometa Garrad.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 13. července 2011 ve 23:00 SELČ, zdroj: Stellarium.

Obloha:

Měsíc bude v úplňku v pátek 15. července. Prochází nízko nad obzorem Střelcem a Štírem, takže stěží po většinu týdne překoná výšku 20 stupňů nad horizontem.

Planety viditelné okem: večer se pomalu loučíme se Saturnem (0,9 mag) v souhvězdí Panny. Stále je pěkně viditelný prstenec a podle podmínek i další detaily.
Jupiter (-2,3 mag) v souhvězdí Berana je poměrně výrazným objektem nad ránem na východě. Kromě rovníkových pásů můžeme zahlédnout i Velkou červenou skvrnu. Nejlépe ve čtvrtek, kdy je na středu kotoučku ve 2:23 SELČ. Protože v té době bude přecházet také Ió a jeho stín, stojí toto ráno určitě za zmínku.
Mars (1,4 mag) se nachází ráno v Býku. Napravo od něj, asi deset stupňů daleko, svítí jasná hvězda Aldebaran. Je to vhodná dvojice pro vyhledání triedrem na průzračném nebi.
Uran a Neptun na konci noci téměř vrcholí. První jmenovaná planeta svým jasem 5,8 mag hraničí s viditelností pouhým okem. Neptun slaví 12. července "narozeniny", od jeho objevu uplynul jeden neptunský rok.

Kometa C/2009 P1 (Garrad) bude ještě k zastižení nad ránem asi do středy, než ji přezáří Měsíc. Přečtěte si o kometě samostatný článek.

Aktivita Slunce je zase o něco vyšší. Tolik skvrn a tak rychle se objevujících jako o posledním víkendu dlouho nepamatuji. Aktuální výskyt skvrn si zkontrolujte na snímku z družice SDO.

NLC - noční svítící oblaka byla vidět nejlépe ze severních Čech 5. července. Od té doby se ani přes některé jasné večery nevyskytla. Zkoušejte to však dál.

Přelety ISS pokračují ve dne a některým pozorovatelům se "trefí" přímo na sluneční disk. Přelety 7. července jsem osobně zakusil při výletě s rodinou (aneb k čemu může být dlouhá nemoc dětí - to pak s vámi jedou třeba i na přelety ISS). O neúspěšném výletě za dvojpřeletem raketoplánu a ISS 10. 7. se raději nikde více nebudu rozepisovat, tak smolné zážitky jsem dlouho neměl. Doporučím vám raději opravdu sledovat další příležitosti na serveru Calsky.com. Pro zajímavost uvedu dopředu pro Středočechy, že jeden přelet tam nad Prahou vychází 20. července. Raketoplán už tedy nejspíš nevyfotíme.

Kosmonautika:

  • Dawn se blíží k planetce Vesta. Podle odhadu by 16. července měla Vesta převzít sondu svojí gravitací a ta postupně přejde na operační dráhu kolem planetky někdy během srpna letošního roku. Přes závadu s iontovým pohonem naštěstí manévr nadále pokračuje, příčina byla rychle napravena. Aktuální pozici uvidíte na simulovaném obrázku. Snímek z 1. července ukázal další zajímavé detaily včetně neobvyklé vystouplé oblasti.
  • Přes poměrně nepříznivou předpověď počasí se nakonec start raketoplánu Atlantis uskutečnil podle plánu. Snímky z mise můžete sledovat každý den v galerii Human Spaceflight (v menu STS 135 -> Mission Images vyberte den). Informace o průběhu letu čtěte v aktualizovaném článku.

Výročí

  • 11. července 1979 (32 let) zanikla v atmosféře stanice Skylab. Její části dopadly mimo jiné i do západní Austrálie, poblíž Perthu. Stanice měla sice po vypuštění řadu problémů, ale díky opravě se na ní nakonec vystřídaly tři posádky v lodích Apollo s celkem devíti astronauty.
  • 11. července 2010 (1 rok) nastalo doposud poslední úplné zatmění Slunce. V Polynésii jej pozoroval Miloslav Druckmüller v týmu porfesorky Shadii Habbalové. O expedici na Cookovy ostrovy si můžete pročíst v seriálu Petra Horálka. Další úplné zatmění Slunce se odehraje až přístí rok - 13. listopadu 2012 a bude viditelné v severní Austrálii.

Mapa červencové oblohy ke stažení v PDF
Mapa oblohy online a ještě jedna Hvězdná mapa online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 4614x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce