logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Světelné ozvěny z V838 Mon
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
18. vesmírný týden 2012 2012.04.30 06:43

Mapa oblohy 2. května 2012 ve 22 hodin SELČ. Data: StellariumPřehled událostí na obloze od 30. 4. do 6. 5.

Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Venuše je v maximálním jasu. Večer jsou vidět také planety Mars a Saturn. Stanice ISS se při svém přeletu na denním nebi občas přiblíží Venuši nebo Slunci. Blíží se start lodi Dragon k ISS.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 2. května ve 22:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc bude v úplňku v neděli 6. května. Ten samý den bude také v perigeu, takže bude zároveň na obloze o něco větší než obvykle, ale okem si toho stěží lze všimnout. Dobře to zachytí až fotoaparát, pokud takový úplněk porovnáme s apogeovým. Dorůstající Měsíc projde na začátku týdne pod Marsem, v pátek pod Saturnem.

Planety:

Venuše (-4,7 mag) se nachází na pomezí Býka a Vozky. Je snadno viditelná za tmy, ale klidnější obraz patrně poskytne obloha ještě za soumraku, kdy je Venuše velmi vysoko na nebi. Vzhledem k tomu, že v pondělí dosahuje maximálního jasu -4,7 mag, měla by být ostrým zrakem snadno viditelná na modrém nebi. Jenom je dobré stoupnout si do stínu nějaké větší budovy, hledání pak bude snazší. Planeta je asi 40° od Slunce, to jsou asi 4 zaťaté pěsti na natažené ruce. Srpek Venuše má rozměr asi 38 úhlových vteřin.
Mars (0 mag) je za soumraku vysoko nad jihem v souhvězdí Lva. Nedaleko najdeme jasnou hvězdu Regulus. Velikost kotoučku klesla pod 10", přesto se dá vidět nejméně polární čepička a větší albedový útvar. Způsob, jakým nám Mars odhalí fotografové, je ale zásadně odlišný. Například vrátíme-li se do poloviny března, můžeme se podívat na sopky v oblasti Tharsis na působivě detailním snímku Sebastiana Voltmera. Pokud chceme vidět poněkud realističtější výsledky, které i tak překračují úroveň běžného amatéra, stačí nalistovat poslední záběry Michala Vajdy ze Slovenska.
Saturn (0,3 mag) v Panně je pěknou dominantou oblohy nad jihem kolem půlnoci. Září nedaleko jasné hvězdy Spica. Na severní polokouli se dá pozorovat výrazný pás, prstence jsou široce rozevřeny. Pěkné snímky Saturnu posílají i lidé z ČR a Slovenska.

Slunce je stále opepřeno mnoha skvrnkami, díky čemuž je i aktivita středně vysoká. Z dosavadního vývoje se na žádné výraznější zvýšení aktivity usuzovat nedá. Další vývoj slunečních skvrn sledujte na aktuálním snímku z SDO.

Éta Aquaridy jsou meteorický roj, jehož maximum připadá na neděli tohoto týdne. Původcem částeček roje je známá Halleyova kometa. Naneštěstí radiant tohoto roje, souhvězdí Vodnáře, vychází až nad ránem a nevystupuje příliš vysoko nad obzor. Vzhledem k tomuto faktu a přítomnosti Měsíce před úplňkem nelze očekávat více, než 5 - 10 meteorů spatřených za jednu hodinu.

Přelety ISS večer skončily. Pro některá místa v ČR nastávají nyní přelety na denní obloze kolem Venuše, nebo přes sluneční disk. S patřičným vybavením ochranným filtrem může přelet přes Slunce bezpečně sledovat každý. Zkontrolujte si, zda u vás nějaký přelet nenastává, na serveru Calsky.com.

Kosmonautika:

 • Raketoplán Enterprise byl minulý týden převezen z Washingtonu do New Yorku. Enterprise sloužil pouze k testům v atmosféře a nikdy do kosmu neletěl. Přesto je vzhledově hodně podobný letovým exemplářům. Jeho přelet nad New Yorkem byl zachycen na působivých fotografiích se Sochou svobody nebo Empire state building. Novým domovem Enterprise bude The Intrepid Sea, Air & Space Museum. Discovery byl mezitím zavezen do hangáru v The Smithsonians National Air and Space Museum.
   
 • Posádka Sojuzu TMA-22 úspěšně přistála na Zemi v pátek odpoledne našeho času.
   
 • V pondělí byla z kosmodromu Bajkonur vynesena raketou Proton-M/Briz-M geostacionární telekomunikační družice YahSat-1B. Dvojice komunikačních družic YahSat umožní zvýšení kvality poskytovaných služeb pro organizace v Evropě, Africe i na blízkém východě a v jihovýchodní Asii.
   
 • Indie vyslala na polární oběžnou dráhu satelit RISAT 1 k radarovému sledování povrchu za účely meteorologickými, klimatickými či zemědělskými. Vynesen byl raketou PSLV-XL ve čtvrtek.
   
 • Čína měla v neděli vypustit na raketě Dlouhý pochod 3B další dva satelity poziční sítě Beidou 2 Compass-3A a Compass-3B.
   
 • Soukromá společnost SpaceX pokračuje v přípravách lodi Dragon k demonstračnímu letu k Mezinárodní vesmírné stanici. Loď byla minulý čtvrtek přimontována k nosné raketě Falcon 9 a v pondělí má proběhnout předstartovní test motorů. Start byl nakonec naplánován až na 7. květen, takže více příští týden.
   
 • Ve čtvrtek 3. května se chystá na Mysu Canaveral na Floridě ke startu raketa Atlas V, která by měla vynést druhý ze čtveřice satelitů AEHF, což jsou čistě vojenské komunikační družice.
   

Výročí

 • 30. dubna 1777 (235 let) se narodil německý matematik Karl Friedrich Gauss. Byl mimořádně nadaný v matematice a již v 21 letech vydal své vrcholné dílo (Disquisitiones Arithmeticae). V prosinci 1801 pomohl znovunalézt planetku Ceres, která byla v noci na 1. ledna 1801 objevena Piazzim, ale pro krátké období sledování znovu ztracena. Zaujetí pro planetky vedlo k vydání díla o pohybu těles obíhajících kolem Slunce ovlivňovaných velkými planetami. Podle Gausse se ve statistice nazývá Gaussovo rozdělení. V integrálním počtu je na jeho počest pojmenována Gaussova věta pro převod plošného a objemového integrálu. Podle Gausse je také pojmenována jednotka indukce magnetického pole. Zabýval se teorií čísel, integrálním a diferenciálním počtem, teorií čísel, geometrií, matematickou analýzou, elektrostatikou, astronomií, optikou, geodézií a mnoha dalšími obory přírodních věd.
   
 • 4. května 1967 (45 let) odstartovala raketa Atlas-Agena D s měsíční sondou Lunar orbiter 4. Hlavním úkolem této řady družic bylo snímkování měsíčního povrchu. Po snížení dráhy posloužila také ke studiu gravitačního pole Měsíce. Po vyčerpání pohonných látek byla navedena k pádu na povrch Měsíce.
   
 • 4. května 2002 (10 let) odstartovala raketa Delta 2 s družicí Aqua. Tato družice NASA patří do trojice satelitů pro sledování zemského povrchu. Před ní startovala v roce 1999 Terra a po ní v roce 2004 Aura. Název v latině znamená voda. Proto se Aqua zaměřuje na vodní páru v atmosféře a rozložení ledu, sněhu a vody na povrchu Země. Zajímavé snímky z přístroje MODIS lze sledovat pravidelně na internetu.
   
 • 6. května 1872 (140 let) se narodil holandský astronom a astrofyzik Willem de Sitter. Publikoval spolu s Einsteinem práci o nutné existenci temné hmoty. Z obecné teorie relativity vypočítal tzv. de Sitterův vesmír, který neobsahuje hmotu a rozpíná se vlivem kosmologické konstanty, dnes známé (v češtině ne zcela vhodně) jako temná energie.
   

Výhled na příští týden:

 • Jupiter úhlově nejblíže Slunci
 • první let Endeavouru
 • Albrecht Abraham Michelson

Mapa oblohy v květnu s úkazy a zajímavostmi ke stažení v PDF
Mapa oblohy online a ještě jedna Hvězdná mapa online.

/a
  Gembec Martin   Zobrazeno: 4782x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce