logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Vesmírná videa: červen 2012 2012.07.01 07:00

hvězdy nad TeideVideo z přechodu Venuše přes Slunce jsme už zařadili do předchozího článku. Červen byl však také ve víru zajímavých letů do kosmu a podíváme se i na neobvyklé záběry z naší planety. Vzpomínka na Cassini má své pokračování, doplněné o pohledy z Voyageru. Závěrem se vrátíme na Kanárské ostrovy.

Shenzhou-9

Čína zaznamenala další historické milníky svých kosmických letů. V lodi Shenzhou-9 letěla poprvé do kosmu čínská kosmonautka, a to na den přesně 49 let po první ženě v kosmu, Valentině Těreškovové. Čínská kosmická loď se poté úspěšně spojila jak automaticky, tak ručně, s vesmírnou mini-stanicí Tiangong-1. Obrazem se vracíme k významným momentům celého letu.

Delta IV Heavy

V současné době nejvýkonnější raketa, která je využívána nejčastěji k vypouštění amerických vojenských družic. To je Delta IV ve variantě Heavy. Poslední start máme ještě v živé paměti. Odehrál se 29. června 2012 na Floridě. Nebylo to sice úplně bez problémů, odpočítávání bylo několikrát přerušeno, ale nakonec se vše zdařilo, jak můžeme vidět na připojeném videu.

Raketa Atlas V

20. června odstartovala do vesmíru také raketa Atlas V s jinou vojenskou družicí. Tento start byl padesátým v nové rodině raket Atlas a Delta společnosti United Launch Alliance (spojení Lockheed Martin a Boeingu). Předchůdkyně rakety Atlas V vynášely už americké astronauty v programu Mercury.

Dění na planetě Zemi

Zajímavé video shrnující změny v okolí sopky Sv. Heleny v USA ukazuje, jak se měnila krajina a především vegetace v posledních 30 letech. Jak je vidět, příroda si i s velkou katastrofou poradí docela rychle.

S přírodou souvisí ještě následující video a dopředu se omlouváme, že s vesmírem to už moc nesouvisí. Avšak podívejte se sami na netradičně pojaté video o kráse opylování ve zpomalených záběrech. Nejkrásnější věci z vesmíru máme možná u nás doma.

Jupiter a Saturn z Cassini a Voyageru

Minulé vzpomínkové video na 8 let Cassini u Saturnu mě přivedlo k jinému pěknému kousku. Skládá se ze snímků sond Cassini a Voyager a zabírá dvě největší planety sluneční soustavy.

The Mountain

Závěrečné video je už staršího data. Vzpoměl jsem si na něj ale v souvislosti s minulým o Kanárských ostrovech. Také autor tohoto videa, Terje Sorgjerd, pobýval toho času na Tenerife a výsledek je okouzlující.

Odkazy na videa pro vás připravuje Klub astronomů Liberecka, pobočka ČAS.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 10478x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce