logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Venuše a Regulus na ranní obloze 2012.09.30 21:00

Venuše u Regula na začátku října 2012 - ikonka. Data: StellariumMožná to zažíváte právě v těchto dnech. Vstáváte, venku lehce svítá. Nad jihem poblikává jasná hvězda Sirius. Zima na krku. Rána jsou chladná, ale když se vyjasní, naskýtají se úchvatné pohledy na svítající oblohu. Vysoko na ní září Jupiter a nad východem ještě jasnější Venuše.

Venuše 1. až 5. října 2012 poblíž Regula ve Lvu kolem 6:00 SELČ. Data StellariumPokud jste se ve výše uvedeném úvodníku shlédli, popřípadě máte možnost si ráno toto nebeské divadlo vychutnat, potom rozhodně zpozorněte v těchto prvních říjnových dnech. Venuše se ve svém poměrně rychlém úprku na hvězdném pozadí dostává velmi blízko k nejjasnější hvězdě v souhvězdí Lva, Regulovi.

Merkur a Regulus 10. 9. 2004. Foto: Martin GembecK netěsnějšímu přiblížení dojde ve středu 3. října a předpověď počasí pro tyto dny není špatná. Pokud se vám tedy naskytne příležitost, namiřte do Lva své dalekohledy, nebo fotoaparáty a užívejte si to divadlo. Na těchto ranních seskupeních je nejkrásnější právě fakt, že obloha zvolna mění barvy a leckdy je to úplně nezapomenutelné představení. Když se například podobně blízko přiblížil k Regulovi Merkur v roce 2004, byly zrovna na obloze nádherné oblaky vysokých pater zbarvené do všech možných barev. Budiž to i vaší motivací a snímky nám můžete vložit do čtenářské galerie pomocí připraveného formuláře.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 4802x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce