logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
20. vesmírný týden 2013.05.13 06:00

Mapa oblohy 15. května 2013 ve 22 hodin SELČ. Data: Stellarium Foto: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 13. 5. do 19. 5.

Měsíc je vidět na večerní obloze. Končí viditelnost planety Jupiter, přidá se k němu Venuše. Celou noc můžeme pozorovat Saturn. Poslední týden možných přeletů ISS přes sluneční disk. Na Marsu se opět pracuje. Navštívit můžete Astronomický den v Jizerkách a Beskydech.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 15. května ve 22:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc je v sobotu 18. května v první čtvrti. O víkendu navštívil Jupiter, nyní pokračuje od souhvězdí Blíženců do Lva. Ideální večerní období na pozorování detailů na jeho povrchu.

Planety:
Jupiter (-1,9 mag) je večer už jen nízko nad severozápadem. postupně se k němu blíží jasnější Venuše (-3,9 mag).

Saturn (0,2 mag) je viditelný celou noc. Nachází se na pomezí Vah a Panny, asi 15° východně od Spiky v Panně. Jeho výška nad obzorem není ideální, ale vypozorovat se dá řada detailů. Počínaje prstencem, dále Cassiniho dělením v něm, pásy v atmosféře nebo několika měsíčky okolo.

Slunce je stále pokryto většími skvrnami a probíhá zvýšená aktivita. O víkendu byla nejaktivnější oblastí na jeho povrchu AR 1745, která se v neděli vynořila u východního okraje. Pokud aktivita nezeslábne, tak za několik dnů poblíž středu Slunce by mohla být zajímavá i pro dění na Zemi. Zvýšená aktivita je i v dalších částech slunečního kotouče. Objevilo se několik skupin s pěknými skvrnami. Výskyt skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Rozloučení s kometou PanSTARRS doplnění vítání komety Lemmon. C/2011 L4 (PanSTARRS), ač slábnoucí, stále je pěkná ve větším dalekohledu. Aktuálně ji začne na ranní obloze doplňovat jiná, snad i trochu jasnější kometa C/2012 F6 (Lemmon). Zatímco PanSTARRS vypadá jako téměř dokonale rozevřený vějíř, Lemmon má klasicky dva ohony. Vyhledávací mapky: PanSTARRS, Lemmon.

Přelety ISS probíhají ve dne a blíží se na ranní oblohu. Po ránu se tedy dá zachytit také její přelet přes sluneční disk. Využijte serveru Calsky.com pro přesnou předpověď na vašem stanovišti. Podrobnosti zde.

Kosmonautika:

  • Opportunity na Marsu se opět probírá k životu. Jak potvrdili technici z JPL, robot se probudil ze stand-by režimu a odeslal na Zemi první informace. Mezi nimi i snímek Slunce. Na oplátku mu byly zaslány pokyny pro příští den na Marsu. My tak alespoň víme, že Slunce na Marsu pořád svítí :-) Nicméně ze zpráv sledování atmosféry družicí MRO vyplývá, že v oblasti Acidalia-Chryse došlo k lokální prachové bouři, což se projeví i v oblasti Meridiani, kde se Opportunity nachází. Snímky skutečně ukazují zvýšenou prašnost atmosféry. To by mělo trvat asi týden.
    V oblasti kráteru Gale, kde je Curiosity je atmosféra čistá. Rover nyní zkoumá materiál, který byl vyvrtán z hornin v lokalitě, kde nyní stojí (John Klein v Yellowknife Bay). V plánu je další vrtání a ohmatávání laserem.
     

Výročí:

  • 14. května 1973 (40 let) odstartovala velká americká laboratoř Skylab. Poté co byl utlumen projekt Apollo, byla raketa Saturn V využita k vynesení této laboratoře. Šlo vlastně o upravený 3. stupeň rakety. Po vynesení na oběžnou dráhu se objevily závažné potíže. Především se plně neotevřely sluneční panely a také nadměrně stoupala vnitřní teplota. První posádka tedy měla za úkol stanici opravit, což se podařilo a stanici celkem navštívily tři posádky po třech astronautech. Ačkoli stanice měla zaniknout 11. července 1979 v atmosféře a zbytky měly spadnout do oceánu, části stanice dopadly na pevninu poblíž Perthu v západní Austrálii.
     
  • 15. května 1963 (50 let) odstartoval Gordon Cooper v lodi Mercury-Atlas 9. Jednalo se o poslední let v rámci programu Mercury. Následovaly dvoumístné lodě Gemini.
     

Výhled na příští týden:

  • večerní planety
  • Výročí: Pioneer Venus 1
  • Výročí: Phoenix

Mapa oblohy s úkazy v květnu ke stažení v PDF
Mapa oblohy online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 6533x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce