logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Fobos: Měsíc Marsu odsouzený k zániku
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
46. vesmírný týden 2013 2013.11.11 06:00

Mapa oblohy 6. listopadu 2013 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium Foto: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11.

Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Večer je vidět Venuše, v druhé polovině noci Jupiter a Mars. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. Ráno je stále vidět několik jasnějších komet. Kosmická stanice měla dočasně 9 kosmonautů, tři se vrátí na Zemi v Sojuzu TMA-09M už v pondělí.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 13. listopadu v 19:00 SEČ.

Obloha:

Měsíc dorůstá k úplňku, ten nastane v neděli 17. listopadu.

Planety:
Venuše (−4,5 mag) je za jasného počasí dobře viditelnou večernicí nízko nad jihozápadem.
Jupiter (−2,5 mag), který se nachází v Blížencích, vychází už po 21. hodině. Nejlepší viditelnost ještě vychází na druhou polovinu noci. Mars (+1,4 mag) je nejlepší ráno nad jihovýchodem pod souhvězdím Lva.
Na ranní obloze pomalu vylézá planeta Merkur.

V tabulce jsou vybrané průchody Velké červené skvrny (GRS) přes střed kotoučku Jupiteru a významné úkazy jupiterových měsíčků:

Přechody GRSÚkazy měsíců
11.11. 22:15 13.11. Io přechod stínu 2:59–5:13
Io přechod měsíc 4:06–6:20
Europa přechod stínu od 5:06
13.11. 4:00 14.11. Io přechod stínu 21:28–23:42
Io přechod měsíc 22:33–(0:47)
13.11. 23:50 15.11. Callisto přechod měsíc 3:07–6:33
Ganymed přechod stínu 4:21–7:25
15.11. 5:40    
16.11. 1:30    
Časy jsou v SEČ.

Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. Na Zemi přivrácené polokouli jsme měli možnost po celý týden pozorovat aktivní oblast s menšími skvrnami, která byla zvláštní tím, že produkovala poměrně silné, ale krátce trvající erupce. Skvrny v této oblasti dobře zachytil také Antonín Hušek. Několik erupcí bylo kategorie X1, ale mnoho plasmy to k Zemi nevyslalo, takže silnější polární záře viditelné i v našich šířkách nenastaly. Uvidíme, zda se v tomto týdnu vrátí aktivní oblasti, které jsou nyní na odvrácené polokouli, a zda ještě bude na co koukat. Aktivitu Slunce můžete sledovat na webu Solarham.net nebo Spaceweather.com. Vývoj skvrn můžete sledovat také na aktuálním snímku SDO.

Ranní obloha nabízí několik zajímavých komet. Nejblíže k Zemi a také nejlépe viditelná je kometa C/2013 R1 (Lovejoy), která prolétala souhvězdím Raka a míří nad hlavu Lva. Je tedy dobře viditelná i před půlnocí, než začne vadit Měsíc, nebo nejlépe nad ránem. K jejímu spatření bohatě stačí triedr, je velká a má slabší ohon. Na fotografiích má výraznou zelenou komu a ohon dlouhý až 4 stupně.
Nejvíce očekávaná je v těchto dnech kometa C/2012 S1 (ISON), která se již noří do vnitřních oblastí sluneční soustavy. To se projevuje na její aktivitě tím, že vytváří jasnější hlavu a také dva ohony. Standardní prachový aktuálně doplnil také ohon iontový. Oba jsou dlouhé asi dva stupně. Jasnost komety však není taková, aby ji šlo snadno pozorovat. Nad ránem by do 15. listopadu neměl vadit Měsíc, potom za dobrých podmínek by měla být krásně viditelná triedrem. Nyní se pohybuje souhvězdím Panny. Letí pod relativně jasnou hvězdou Porrima a blížit se bude jasné hvězdě Spica.
Z dalších komet nezapomínejme na krátkoperiodickou 2P/Encke, která je nyní jen velmi nízko nad obzorem před svítáním v souhvězdí Panny. Ovšem tato kometa je nyní už hodně blízko Slunci, což dalo za příčinu vzniku dlouhého a nyní již celkem jasného iontového ohonu. O víkendu bude kometa zdánlivě na obloze poblíž planety Merkur.

Meteory: tento týden pokračuje vyšší aktivita částic Enckeovy komety, severních a jižních Taurid. Očekáváme jich dohromady asi 5 za hodinu. Tauridy dokáží překvapit také výskytem jasných bolidů. Jeden pěkný meteor se podařilo zachytit Vilému Heblíkovi.

Kosmonautika:

 • Curiosity zažila poprvé od svého přistání na Marsu nečekaný restart počítače. Nyní se zjišťuje, co přesně bylo jeho příčinou.
   
 • Z vesmírné stanice ISS by se měla v pondělí 11. listopadu vrátit kosmická loď Sojuz TMA-09M. Na její palubě přistane tříčlenná posádka ve složení Jurčichin (Rus), Nybergová (USA) a Parmitano (Ita).
   

Výročí:

 • 13. listopadu 1978 (35 let) odstartovala vědecká observatoř vysokých energií NASA nazvaná HEAO-2 (Albert Einstein). Byla to observatoř určená k snímání rentgenových paprsků. Mohla tedy studovat zbytky supernov, našla také množství rentgenových zdrojů v galaxii v Andromedě a v Magallenových mračnech, zjišťovala chování plynu kupách galaxií a detekovala rentgenové jety z galaxií jako je M 87.
   
 • 15. listopadu 1738 (275 let) se narodil v Německu hudebník a později britský královský astronom William Herschel. Jeho rodina se původně jmenovala Jelínkova a pocházela z jižní Moravy. William i jeho sourozenci byli slavní v hudbě nebo astronomii. Jeho zásluhy jsou velmi rozsáhlé, proto doporučuji přečíst výše zmíněný odkaz z Techmanie, nebo také informace západočeské encyklopedie Astronomia. Za vše zmíníme alespoň Herschelův objev planety Uran v roce 1781.
   
 • 15. listopadu 1988 (25 let) odstartoval ke svému jedinému letu sovětský raketoplán Buran. Start tehdy zajišťovala vysoce výkonná raketa Eněrgija. Raketoplán dosáhl oběžné dráhy a po dvou obletech se v automatickém režimu vrátil na Zemi. Přistání zajistilo mikrovlnné navádění na dráhu kosmodromu Bajkonur. Později došlo v Sovětském svazu ke změnám a další lety byly zrušeny. Jeden ze zkušebních modelů neschopný letu do vesmíru se od jara 2008 nachází v Technickém muzeu ve Špýru.
   
 • 17. listopadu 1998 (15 let) nastalo nečekané maximum meteorického roje Leonid, které vstoupilo do paměti jako noc bolidů. Šťastlivci, zvláště na Moravě, zažili opravdu úchvatné divadlo, kdy za hodinu padalo přes 300 meteorů a z toho tak třetina byly velmi jasné meteory.
   

Výhled na příští týden:

 • Jasné komety ISON a Lovejoy ruší Měsíc
 • Merkur na ranní obloze
 • Výročí: Alan Shepard

Mapa oblohy s úkazy v listopadu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 4970x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce