logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Světelné ozvěny z V838 Mon
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Lovejoy a další ranní komety 2013.11.13 23:12

Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) 12.11.2013 Foto: Martin GembecČasto zmiňovaná kometa C/2012 S1 (ISON) zdaleka není tou nejhezčí, která je nyní na obloze vidět. Tou je kometa C/2013 R1 (Lovejoy). Další komety na ranní obloze se však nechtějí zahanbit a buď se zjasnily, nebo se právě zjasňují. Proč je Lovejoy tak jasná a ISON stále ne a ne ji dohnat?

Klíčové k uvědomění si souvislostí je podívat se, co ovlivňuje dobrou viditelnost komety. V první řadě je to její aktivita samotná. Dále je třeba, aby nebyla moc daleko od Země, protože potom je pěkně velká a relativně jasnější než jiná stejně aktivní kometa. Poslední a u nás často nejdůležitější faktor je výška nad obzorem. Méně podstatným faktorem může být také stupeň kondenzace v okolí jádra komety a nebo jasný či slabý, nebo žádný ohon. To vše ovlivňuje, jak se nám kometa bude na obloze jevit a zda se nám třeba i bude líbit. Tedy kometa Lovejoy je jasná a velká, především díky tomu, že je k nám nyní docela blízko a je vysoko na obloze, zatímco ISON je více než dvakrát tak daleko a nízko na obloze i před svítáním.

Kometa 2P/Encke 12.11.2013 Foto: Martin GembecPoslední rána mě utvrdila v tom, že tyto faktory se dají právě dobře ověřovat v praxi. Například periodická kometa 2P/Encke. Nejprve v polovině října, to byla docela blízko k Zemi, ale ještě dál od Slunce. Byla vysoko na obloze a její koma byla opravdu velká. Jevila se jako pěkný rozplizlý flek bez ohonu. O měsíc později se kometa vnořila do vnitřních oblastí Sluneční soustavy a je na fotografiích vidět jako malá kometka s dlouhým ohonem. Vzdálila se totiž výrazně od nás, ale zároveň ji už hodně nahřívá Slunce. Krásný příklad zmenšování komy podle toho, jak je od nás daleko a zároveň vývoje ohonu podle intenzity zahřívání jádra. Komety periodické jsou v tomto ale relativně spolehlivé.

Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) 12.11.2013 objektivem 50mm s Jesličkami (M44) Foto: Martin GembecJak je na tom jiná kometa C/2013 R1 (Lovejoy)? To je taková typická dlouhoperiodická kometa, která již u Slunce byla. Oběžná perioda je v řádu tisíců let. Tato kometa má pro nás příhodnou dráhu, neboť se přibližuje k Zemi a zároveň ke Slunci a přitom letí nad rovinou dráhy planet a proto je vysoko na ranní obloze. V říjnu byla menší a v listopadu začala prudce zjasňovat a výrazně narostla, koma už dosahuje asi poloviny velikosti Měsíce v úplňku. Vytváří se zároveň stále jasnější a delší iontový ohon. Pohled na tuto kometu přináší krásný zážitek, za kterým se vyplatí si přivstat a vyrazit mimo město. Kometa je vidět pouhým okem jako mlhavá hvězdička a v dalekohledu je velmi působivá.

Kometa C/2012 S1 (ISON) 12.11.2013 Foto: Martin GembecKometa nejočekávanější – C/2012 S1 (ISON) – je nevyzpytatelná kometa letící ke Slunci poprvé. Nikdo přesně netuší, jak se bude vyvíjet její jasnost, nikdo si nemůže být zcela jist, zda se nerozpadne, než ke Slunci přiletí. Zdá se, že by nemusela, její jádro je zřejmě větší, protože na něj tolik nepůsobí negravitační efekty výronů hmoty z jádra. Kometa však vytrvale nechce plnit naše očekávání a k jejímu spatření je nezbytný dalekohled. Navíc je stále níže nad obzorem a pohled na ni není žádnou plejádou oslav krásných komet. Ovšem stačí jeden den a už se například dovídáme, že kometa zjasnila o celou jednu magnitudu a že má výraznější ohon. Už je opravdu blízko Slunci a je to znát na případné aktivitě. Pokud se nyní nerozpadá, může to s ní ještě být nadějné. Zatím však na viditelnost okem můžeme směle zapomenout, snad až do začátku prosince…

Kometa C/2013 X1 (LINEAR) 12.11.2013 Foto: Martin GembecU komet je nejsložitější odhadovat jejich další chování. A tak se stane, že nějaká kometa se náhle zjasní, nebo se rozpadne a zeslábne, nebo se rozpadne a zjasní. Naprosto šílené pro někoho, kdo chce běžnému člověku přislíbit jasnou kometu, která na to má potenciál, ale nikdo neví, zda jej naplní. Kupříkladu kometa C/2012 X1 (LINEAR). O té bychom za normálních okolností ani nehovořili, přitom její vývoj je vůbec velmi zajímavý. Na jejím jádru muselo dojít doslova k malé explozi a najednou se do okolí začal uvolňovat materiál. Ten z ní udělal postupně slábnoucí mlhavou kouli, následně z našeho pohledu spíše medúzu. Tato obálka se dále rozpíná a kometa slábne. Dalekohledem je vidět jen okolí jádra, fotograficky lze ale zachytit stále i vnější obálku. Kometa bude stoupat výše nad obzor a bude zajímavé ji sledovat i menšími dalekohledy.

Kometa C/2013 V3 (Nevski) 12.11.2013 Foto: Martin GembecKe kometám, které jsou nyní zajímavé, se přidala ještě nedávno objevená „amatérská“ kometa C/2013 V3 (Nevski). Objevitelem je mimochodem stejný pozorovatel, který má na svědomí objev komety ISON. Tato kometa se v posledních dnech jeví stále jasnější. Poslední odhady se pohybují mezi 10 a 12 mag podle typu dalekohledu a odhadu pozorovatele.

Nezdá se vám, že je na obloze doslova překometováno? Tak proč sedět doma, když je tu možnost vidět jednu kometu okem a snad i pět dalekohledem? Radost nám nyní po 15. listopadu zkazí Měsíc dorůstající k úplňku, ale jak je vidět, komety se vyplatí monitorovat i při svitu Luny, protože kdo ví, co se s nimi zase stane. A konec listopadu přinese zase tmavé noci a doufejme i to nejkrásnější kometární divadlo spojené s průletem komety ISON nad povrchem Slunce…

Aktualizace na webu autora z rána 14. 11. 2013: Kometa ISON zjasnila a Lovejoy okem

  Gembec Martin   Zobrazeno: 5498x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce