logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Fobos: Měsíc Marsu odsouzený k zániku
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
47. vesmírný týden 2013 2013.11.18 06:00

Mapa oblohy 20. listopadu 2013 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium Foto: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11.

Měsíc je mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je vidět Venuše, v druhé polovině noci Jupiter a Mars. Slunce je stále pokryto mnoha skvrnami. Vyplatí se sledovat komety Lovejoy a ISON. Přelety Mezinárodní stanice ISS probíhají na ranní obloze. Startuje americká sonda k Marsu MAVEN.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 20. listopadu v 19:00 SEČ.

Obloha:

Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a ráno. Poslední čtvrť nastane v pondělí 25. listopadu. V noci na pátek se bude pohybovat poblíž Jupiteru.

Planety:
Venuše (−4,6 mag) dosahuje maximálního jasu a je za jasného počasí dobře viditelnou hvězdou – Večernicí – nízko nad jihozápadem.
Jupiter (−2,5 mag), je vidět většinu noci v souhvězdí Blíženců. Vychází už kolem 20. hodiny. Nejlepší viditelnost připadá na ranní hodiny. Mars (+1,3 mag) je nejlépe vidět ráno nad jihovýchodem pod souhvězdím Lva.
Za ranního svítání je pěkně vidět také planeta Merkur (cca −0,5 mag), která však vystupuje jen nevysoko nad jihovýchodní obzor. Poblíž planety se promítají také komety Encke a ISON, které planetu zanedlouho také fyzicky minou, ale okem bude Enckeho kometa nejspíš neviditelná. U komety ISON bude záležet na dalším zjasňování.

V tabulce níže jsou vybrané průchody Velké červené skvrny (GRS) přes střed kotoučku Jupiteru a významné úkazy jupiterových měsíčků:

Přechody GRSÚkazy měsíců
18.11. 23:00 20.11. Io přechod stínu 4:53–7:07
Io přechod měsíc 5:53–8:08
20.11. 4:45 21.11. Io přechod stínu 23:21–(1:35)
Io přechod měsíc (0:20–2:35)
21.11. 0:35    
22.11. 6:25    
23.11. 22:05    
Časy jsou v SEČ.

Slunce je neustále pokryto velkým množstvím skvrn. Těch bylo v minulém týdnu dokonce tolik, že bylo docela kropenaté a relativní číslo skvrn bylo na dlouhodobém maximu. Jedna skvrna je také natolik veliká, že je vidět pouhým okem. Erupce nejsou zatím tak silné, aby to stálo za zmínku. Skvrny na Slunci pěkně zachytili také čtenáři Astrofóra. Vývoj skvrn můžete sledovat také na aktuálním snímku SDO.

Ranní obloha nabízí dvě jasné komety. Obě jsou patrné jako mlhavé obláčky pomocí triedru i při svitu Měsíce, takže při vyjasnění se vyplatí je zkontrolovat. Nejlépe je vidět vysoko na obloze ležící kometa C/2013 R1 (Lovejoy), která prolétá souhvězdí Velké medvědice a míří k Honicím psům. Na fotografiích má výraznou zelenou komu a ohon alespoň dva stupně dlouhý. Její jasnost je kolem 5,5 mag.
Velkou pozornost poutá kometa C/2012 S1 (ISON), která v minulém týdnu výrazně zjasnila a vytvořila mnohem výraznější a jasnější ohon. Její jasnost je nepochybně kolem 5 mag a doufejme, že bude dále zjasňovat.

Přelety ISS jsou viditelné na ranní obloze. Data přeletů dostanete na proklik z tabulky. Pro rychlou předpověď přeletu si stačí kliknout na nejbližší město. (Odkazy v tabulce, v ČR od západu na východ, vedou na Heavens-above.com)

Stanice ISS
Karlovy Vary Plzeň Ústí nad Labem
Praha České Budějovice Liberec
Jihlava Pardubice Hradec Králové
Svitavy Brno Olomouc
Zlín Ostrava Bratislava

Podrobněji si můžete přelety různých družic, záblesky a jiné zajímavosti vyjíždět také na serveru Calsky.com.

Kosmonautika:

 • Start americké sondy MAVEN k Marsu je na spadnutí. Raketa Atlas V je již na rampě a start je v plánu v pondělí 18. listopadu v 19:28 SEČ.
   
 • Curiosity, která byla od 7. listopadu v nouzovém režimu, se od neděle 10. listopadu vrátila zpět do normálního režimu. Neočekávaný restart počítače způsobila chyba v programu na palubě roveru. Nyní pokračuje cesta ke kopci Mt. Sharp (Aeolis Mons uvnitř kráteru Gale).
   
 • Indická sonda k Marsu Mangalyaan prodělala také drobnou závadu. Při jednom z manévrů, které měly za úkol prodloužit její eliptickou dráhu kolem Země, došlo ke zkrácení hoření motoru. Ukázalo se, že chyba není závažná, pouze nesmí najednou pracovat dvě cívky regulující průtok paliva do motoru.
   
 • Sonda Cassini pořídila letos dvě úžasné mozaiky planety Saturn. První je dobře známá všem, kdo 19. července mávali na Saturn. Nedávno uveřejnili vědci celou mozaiku, kde je kromě Země vidět i planety Venuši, Mars a prstence prosvícené zezadu Sluncem. Druhý velmi povedený snímek ukazuje pána prstenů shora.
   

Výročí:

 • 18. listopadu 1923 (90 let) se narodil první americký astronaut Alan Shepard. Jako člen programu Mercury se vydal do kosmu k balistickému skoku v kabině lodi Mercury (Freedom 7). Později také stanul jako pátý člověk na Měsíc, kde přistál s Apollem 14.
   
 • 18. listopadu 1978 (35 let) zemřel vynikající východočeský astrofotograf Jindřich Zeman. Zabýval se pozorováním Slunce, meteorických rojů, ale hlavně astrofotografií. Byl také neúnavným stavitelem montáží, dalekohledů, astrografů a byl také brusičem zrcadel. Jeho nádherné fotografie noční oblohy byly publikovány v mnoha populárních astronomických knihách a časopisech. Dnes je po něm pojmenována cena pro astrofotografa roku České astrofotografie měsíce.
   
 • 20. listopadu 1893 (120 let) se narodil všestranný člověk a mimo jiné astronom Bedřich Čurda-Lipovský. Byl také novinář, spisovatel, politik a divadelní režisér. Vydával čtrnáctideník Volné slovo. Byl komunálním politikem v Moravské Ostravě. Už od studentských let byla jeho zálibou astronomie. Stál u zrodu astronomické sekce při Přírodovědecké společnosti v Ostravě. Konal i mnoho vědeckých pozorování, stal se členem mezinárodní Unie pozorovatelů slunce a planet se sídlem v Curychu. V roce 1945 se stal laureátem Nušlovy ceny. V šedesátých letech byl ředitelem ostravské hvězdárny.
   

Výhled na příští týden:

 • Kometa ISON lízne Slunce, uvidíme ji ve dne?
 • Jasná kometa Lovejoy
 • Výročí: Explorer 18
 • Výročí: Vojtěch Letfus
 • Výročí: Christian Doppler

Mapa oblohy s úkazy v listopadu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 6093x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce