logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Světelné ozvěny z V838 Mon
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
49. vesmírný týden 2013 2013.12.02 06:00

Mapa oblohy 4. prosince 2013 v 18 hodin SEČ. Data: Stellarium Foto: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12.

Měsíc po novu bude vidět večer. Kometa ISON nepřežila průlet kolem Slunce, na nebi je jiná poměrně jasná kometa Lovejoy. Večer září jasná Venuše, téměř celou noc je vidět Jupiter a po půlnoci dobře také Mars. Aktivita Slunce je na přivrácené straně nízká. Indové se vydali k Marsu. Progress se musel s ISS spojit pomocí ručního řízení.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 4. prosince v 18:00 SEČ.

Obloha:

Měsíc je v novu v noci na úterý 3. prosince. Výzvou může být hledání velmi mladého měsíčního srpku v úterý večer, kdy bude asi 15,5 hodiny po novu. Snáze bude vidět v dalších dnech, 5. prosince bude nejblíže k Venuši vpravo od ní a v pátek 6. prosince vlevo nahoru od Venuše.

Planety:
Venuši (−4,6 mag) v maximálním jasu nelze večer přehlédnout. Už kolem západu Slunce září poblíž jižního obzoru a přesouvá se k jihozápadu.
Jupiter (−2,6 mag) začíná být rozumně viditelný už po 19. hodině. Nejvýše vystupuje po půlnoci, kdy je souhvězdí Blíženců poblíž nadhlavníku.
Mars (+1,2 mag) vychází až po půlnoci a nejlepší viditelnost tedy připadá na ranní hodiny. Nyní již prochází souhvězdím Panny. Merkur se nyní vrací do blízkosti Slunce a Saturn se naopak vzdaluje, ale stále je ráno za svítání velmi nízko.

V tabulce níže jsou vybrané průchody Velké červené skvrny (GRS) přes střed kotoučku Jupiteru a významné úkazy jupiterových měsíčků:

Přechody GRSÚkazy měsíců
3.12. 0:30 1.12. Europa přechod měsíce končí 22:06
4.12. 6:20 6.12. Io přechod stínu 3:08–5:22
Io přechod měsíc 3:52–6:07
5.12. 22:00 6.12. Ganymed přechod měsíce končí 22:20
7.12. 23:40 7.12. Io přechod měsíc 22:18–(0:33)
Io přechod stínu 21:36–23:51
9.12. 5:25 8.12. Europa přechod stínu 2:13–4:54
Europa přechod měsíc 3:37–6:20
Časy jsou v SEČ.

C/2012 S1 (ISON) prolétla kolem Slunce. Složeno ze snímků sondy SOHO. Foto: SOHO/LASCO C3, ESA/NASAKometa ISON se nám konečně protáhla kolem Slunce. Ovšem co se to vlastně přesně odehrálo? Zatím to není jisté. Již od prvních záběrů v korónografu LASCO C3 sondy SOHO bylo patrné, že ISON ztrácí hodně materiálu a zanechává jej podél své dráhy. Přesto neustále zjasňovala a vše vypadalo optimisticky až do onoho osudného 28. listopadu, kdy už to jádro komety podle všeho nevydrželo, je docela možné, že se mezitím prostě jen ztrátou materiálu výrazně zmenšilo a u Slunce se definitivně rozpadlo. Těsně před průletem přísluním došlo k intenzivnímu uvolnění prachu. Můžeme jen odhadovat, co se dělo v noci na 29. listopad. Zdá se, že část hmoty v podobě oblaku, který po kometě zbyl, se vydal na svoji další pouť v původní dráze komety. Je také možné, že zpočátku zde bylo přítomno hejno úlomků, které se dále vypařovaly. Každopádně konec týdne přinesl pohled na zeslabující se oblak prachu a ohon z částic z něj uvolněných. Byla to úžasná podívaná téměř v přímém přenosu a i z pohledu odborníka velmi nezvyklé. Znamená to ale, že kometu ISON už na obloze s pravděpodobností hraničící s jistotou neuvidíme.
Naštěstí je na obloze ještě kometa Lovejoy. Ta se nyní pohybuje z vrchních partií Pastýře nad souhvězdí Severní koruny. Kometa je za tmy snadným objektem pro pozorování i pouhým okem. Vzhledem k tomu, že dosahuje jasnosti nad 4 mag, je k tomu pravému zážitku třeba jednak vycestovat mimo město a také pozorovat ve vhodnou dobu, tedy hned večer po setmění, nebo ještě lépe ráno před svítáním. Tehdy je kometa nejvýše. Nevhodné je nyní především období mezi 19. hodinou a 2. ranní, kdy ačkoli nezapadá, je nízko nad obzorem. Zážitek z pozorování umocní triedr, který odhalí velkou komu a z ní vycházející ohon několikastupňové délky.

Aktivita Slunce je stále nízká, ovšem jenom na straně přivrácené k Zemi. Celou dobu průletu komety ISON kolem Slunce jsme totiž pozorovali jeden unikající oblak plasmy za druhým. Na odvrácené straně tedy docházelo silným k erupcím. Možná je má na svědomí aktivní oblast, která, než zapadla, vybuchla erupcí třídy X1. Počkejme, co z ní zbude. Další vývoj skvrn můžete sledovat také na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika:

 • Nákladní loď Progress neletěla ke stanici ISS zcela bez problémů. Nová verze naváděcího systému nefungovala stoprocentně a tak se závěrečný manévr musel uskutečnit pomocí kosmonautů a ručního navádění.
   
 • Indická sonda k Marsu se úspěšně vydala z oběžné dráhy kolem Země na přeletovou trajektorii k Marsu. Snaha indických inženýrů byla tedy korunována úspěchem. Sonda musela postupně zvyšovat nejvzdálenější bod své eliptické dráhy kolem Země a teprve tím získala dost energie, aby se odpoutala ze zemské gravitace.
   
 • Čínská sonda s měsíčním vozítkem Chang'e 3 odstartovala v neděli večer našeho času. Doporučuji video, které je špičkově provedenou animací celé mise.
   
 • Start vylepšené soukromé rakety Falcon 9 s družicí SES-8 nakonec kvůli sérii technických problému neproběhl a nejbližší datum startu je nyní v pondělí 2. 12.
   

Výročí:

 • 4. prosince 1973 (40 let) proletěla nejblíže planetě Jupiter sonda Pioneer 10. Byla to tehdy vůbec první návštěva průzkumníka ze Země u největší planety sluneční soustavy.
   
 • 8. prosince 1908 (105 let) prošlo první světlo 60 palcovým dalekohledem na Mt. Wilsonu. Byl to první ze dvou významných přístrojů na této hvězdárně, které znamenaly zvrat v našem poznání vesmíru. Tímto dalekohledem se může veřejnost podívat i dnes v rámci pozorování na objednávku. Jde tak nejspíš o největší dalekohled používaný běžně k pozorováním pro veřejnost. Průměr primárního zrcadla 60" představuje 152 cm.
   

Výhled na příští týden:

 • Ideální viditelnost komety Lovejoy ráno
 • Maximum meteorického roje Geminid

Mapa oblohy s úkazy v prosinci ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 5957x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce