Již dlouho se v zimě nesešlo tolik astronomů na "starparty" pod tak krásnou oblohou. Možná ještě v Hodkovicích, ale tam bývá vlastně pravidlem, že je zataženo. Tentokrát hned čtrnáct nadšenců žaslo nad krásou komety Lovejoy a nespočetnými jasnými i slabšími meteory především z roje Geminid. Ten měl totiž v sobotu 14. prosince maximum.
Začalo to nenápadně postupnou slezinou, na níž měli podíl členové dvou aktivních buněk České astronomické společnosti. Pražského MaČe a místního KaLu. To vše pak pod přísným dohledem místopředsedy ČAS, Pavlem Suchanem. Zpočátku světlá obloha vlivem zapadajícího Měsíce postupně ztmavla až krásně vylezla Mléčná dráha a objevilo se zvířetníkové světlo. Meteory padaly téměř pořád a občas ve sprškách po několika kusech. Občas se zjevil opravdu jasný meteor, který po sobě zanechal dohasínající stopu.
Tomu všemu navíc sekundovala pouhým okem viditelná kometka Lovejoy. Ta se nacházela nedaleko M 13, kulové hvězdokupy v souhvězdí Herkula. Jevila se jako mlhavá hvězdička, mírně jasnější než kulová hvězdokupa. V triedru jevila asi tři stupně dlouhý ohůnek. To pravé ale ukázal až velký dalekohled o průměru 40 cm, v němž se dala pozorovat opravdu "velká kometa". Samozřejmě obrazně řečeno, protože dojem, jakým na nás kometa působila při pohledu do okuláru, připomínal pohledy na velké komety 90. let pouhým okem. Z jasné hlavy s výrazným centrálním zjasněním vystupoval široký ohon daleko za okraj zorného pole. V náznaku v něm byly patrné proudy hmoty. Na fotografiích se zjevilo něco úchvatného. Kometa až se šestistupňovým ohonem táhnoucím se poblíž M 13, s jasně patrnými strukturami vlivem turbulencí ve slunečním větru.
Kometu nyní z oblohy postupně vymaže Měsíc, ale zhruba za týden bude dobré se na ni podívat večer a nebo na konci roku znovu i ráno. Snad nám ještě udělá radost, kterou trochu pokazila kometa ISON, která nenávratně zanikla.
Viděli jste také nějakou Geminidu? Podařil se vám snímek? Posílejte nám je, uveřejníme je zde.
Fotografie čtenářů:
|
Jméno: Vilém Heblík
Datum: 14. prosince 2013, 2:30 SEČ
Místo: Svratouch
Poznámka: Pozorovaní Geminid u meteorologické stanice na Svratouchu v Pardubickém
kraji. Místo se nachází na vrcholu kopce Otava v obci Svratouch ve výšce 735 m. n. m. Během
maximální noci Geminid bylo stanoviště většinou těsně nad hranicí mlhy a nízké inverzní
oblačnosti, která zakrývala nížiny. Mlha se na vrcholu několikrát za noc střídavě
objevovala a pak zase klesala do údolí.
Aktivita roje byla výrazná, vyšší než maximum srpnových Perseid. Už v době, kdy Měsíc,
blížící se k úplňku, byl ještě nad obzorem, bylo možné pozorovat velké množství
meteorů. Se zapadajícím Měsícem obloha postupně potemněla a počet viditelných meteorů tak
ještě narostl.
Snímek ze 2:30 SEČ ukazuje slabší Geminidu a Měsícem osvětlené vrcholky Žďárských
vrchů, vystupující nad mlhu v údolí. Další meteory jsou zachyceny společně s meteorologickou stanicí. Nejjasnější vyfotografovaná Geminida je z 5:01, stopa po ní byla na
snímcích viditelná ještě několik dalších minut, viz animace
Fotoaparát Canon EOS 1100D na stativu.
Další snímky
[1],
[2],
[3],
[4]
|
Související:
Zpráva o Geminidách 2013: Kdy vlastně bylo maximum? (Martin Kákona) |