logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Vesmírná videa: březen a duben 2014 2014.05.01 14:40

Dragon u ISS v dubnu 2014 Foto: NASA TVDalší pokračování seriálu plného videoukázek a krátkých komentářů nás zavede opět ke Slunci a planetám, ale chybět nemůže ani kosmonautika, ve které se toho hodně událo. Květen je zasvěcen astronomickým dnům pod sluncem a pod hvězdami, takže na závěr nechybí malý výlet do míst, kde to všechno v roce 2010 začalo.

Sluneční erupce

Uplynulé období bylo bohaté na množství skvrn na povrchu Slunce a také na některé silnější erupce. Z bohaté sbírky snímků ze slunečních observatoří jsme vybrali krásnou dvojici erupcí poblíž okraje slunečního disku, které se projevily formou protuberancí tryskajících do vesmírného prostoru. K dispozici je i delší varianta tohoto videa, kde můžeme vidět celý sluneční kotouč a ještě mnohem více erupcí v krátké době.

Provázanost mezi erupcemi a unikajícími protuberancemi je už dobře známá záležitost, ale díky videu, které se dá vytvořit ze snímků SDO, máme šanci to spatřit na vlastní oči. Jeden takový názorný příklad je sice staršího data z loňského května, ale rozhodně stojí za to jej shlédnout.

Porovnání Země a plynných obrů

Na první pohled jen další pokus o porovnání velikosti Země a Neptunu – nejmenšího plynného obra sluneční soustavy. Tak nějak začíná video, které nabízíme níže. Ovšem potom se před našimi zraky odehraje zábavné divadlo, které nám mnohem názorněji ukáže nejen jak velké ty planety jsou, ale především kolikrát hmotnější jsou. Ohromující a zábavné zároveň je konečné porovnání hmoty Slunce a Jupiteru.

Sentinel-1A

Evropská vesmírná agentura vypustila první z nové řady družic na dálkový průzkum Země nazvanou Sentinel. Družice má na palubě radar, kterým bude detailně ohmatávat zemský povrch a poskytovat tak údaje o změnách na povrchu, jako je hromadění ledu, o pohybech sopek, povodních či monitoringu životního prostředí. Více o něm psali na kosmonautix.cz. ESA k animaci startu přidala melodii stejnojmenné skladby Mika Oldfielda.

Měsíční odyssea

Hudbu ze známého filmu 2001: Vesmírná odysea si vybrali tvůrci další povedené animace záběrů úplného zetmění Měsíce z 15. dubna letošního roku. Snímáno bylo dvěma moderními zrcadlovkami Canon 5D MkIII s objektivy 300-1200 mm používanými i pro IMAX.

Aktivity SpaceX

Výše zmíněná soukromá společnost se nevzdává své snahy o výrobu znovupoužitelné rakety. Z posledních testů vyniká jednak test rakety F9R, což je vlastně první stupeň rakety Falcon 9 opatřený nožičkami pro zpětné přistání, a jednak opravdový letový test s pokusem o řízené přistání na vodní hladinu, který byl podle všeho úspěšný a první stupeň se držel svisle nad vodní hladinou po dobu 8 sekund.

Poslední start lodi Dragon k ISS byl vůbec moc pěkně natočen. Snímky z videa jsou také v naší online reportáži. V následujícím videu z připojení k ISS doporučujeme především záběry od času 2:51, v čase 4:47 a potom 5:38 a dál.

Zajímavé video dorazilo i z Francie, kde byl krátce po startu k vidění nejen Dragon, ale i horní stupeň nosné rakety plus dva kryty solárních panelů. Vše pěkně ve formaci ve Velkém vozu.

NASA: Morpheus

Také americká agentura pro letectví a vesmír nezahálí. Zajímavý test vzletu a přistání modulu Morpheus na tekutý methanol a kyslík předvedla na Floridě.

Jizerská oblast tmavé oblohy

Vzhledem k tomu, že květen je zasvěcen astronomickým dnům, které nám úspěšně vyrůstají jako houby po dešti, vracíme se poslední ukázkou k jejich matce, tmavé oblasti v Jizerkách, kde se také můžete setkat s nadšenci, kteří mají rádi oblohu, počasí, techniku a tmavou noční krajinu vůbec.

Děkujeme za shlédnutí. Klub astronomů Liberecka, pobočka ČAS.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 3483x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce