logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Opportunity v dobré formě zkoumá hřeben Murray 2014.05.13 18:00

čisté solární panely Opportunity sol 3611-3613 Foto: NASA/JPL-CaltechPoslední týdny zastihly „nestárnoucí“ vozítko Opportunity v dobré kondici. Solární panely jsou ve výborném stavu, vozítko stoupá po hřebeni, který tvoří okraj velkého kráteru Endeavour, a my se můžeme těšit na další výzkumy.

sol 3644 kráter Lunochod 2 Foto: NASA/JPL-CaltechAčkoli v únoru vrcholila zima na jižní marsovské polokouli, pro Opportunity, která je prakticky na rovníku, to neznamenalo velké omezení. Je to tím, že momentálně jezdí po severně nakloněných svazích táhlého kopce tvořícího okraj velkého kráteru Endeavour a především – od ledna došlo k několika očistným procesům solárních panelů. Zdá se to až neuvěřitelné, ale nyní, kdy počítáme více než 3650 dnů na Marsu, stav solárních panelů je stejně dobrý, jako byl naposledy někdy kolem solu 1600 (tedy v létě 2008).

sol 3650 pohled na trasu vozítka Opportunity na hřebeni Murray Foto: NASA/JPL-CaltechKráter Endeavour, který má průměr 22 km, se stal zřejmě již doživotním cílem výzkumů Opportunity. A je moc dobře, že se dostala až sem, neboť valy kráteru poskytují pohled do hlubší minulosti Marsu než výchozy hornin na pláních Meridiani nebo menší krátery v oblasti přistání vozítka. Každý rok výzkumů navíc přináší nové poznatky o dávné minulosti Marsu a místy to je takový rozdíl v horninovém složení, že to vypadá, jakoby začínala úplně nová mise.

sol 3649 detail trasy vozítka kolem malého kráteru Lunochod 2 na hřebeni Murray Foto: NASA/JPL-CaltechAktuálním cílem Opportunity se stal hřeben Murray. Stačí popojet už jen pár desítek metrů na jih a před robotickou rukou vozítka se ocitnou horniny bohaté na hliník a OH radikály. Okraje kráteru jsou takovými geologicky zajímavými ostrovy, kam byly vytlačeny starší a starší vrstvy. Navíc celá oblast plání Meridiani, kde se vozítko nachází, je pokryta „pískem“ s kuličkami z hematitu, které většinou zajímavé vrstvy zcela překrývají, což platí i pro vnitřek velkého, ale mělkého kráteru Endeavour.

ujeté vzdálenosti vozítek na Marsu a na Měsíci (stav k roku 2013) Foto: NASA/JPL-CaltechNejsou to jen geologicky zajímavé lokality, které nyní tým Opportunity zajímají. Mediálně vzato je pozoruhodný také fakt, že rover už ujel více než 39 km na povrchu Marsu, což je také již o 2 km více než do té doby rekordních 37 km Lunochodu 2 na Měsíci. Na jeho počest nedávno tým pojmenoval jeden mělký pěkně zakulacený kráter nedaleko stop vozítka.

Cape Tribulation, část okraje kráteru Endeavour na Marsu Foto: NASA/JPL-CaltechVýhled do budoucnosti je takový, že po výzkumu na hřebeni Murray se bude pokračovat ještě asi 2,5 km jižně, takže pokud zdraví vozítka dovolí, mělo by se dostat ještě v této „sezóně“ na kopec Cape Tribulation, čímž by se stal po Spirit druhým marsovským horolezcem, který zdolá několik set metrů vysoký kopec na Marsu.

Zdroje a doporučujeme:

[1] Report z Marsu, 2. 5. 2014, sol 3650 (anglicky)
[2] Unmannedspaceflight fórum (anglicky)
[3] České fórum kosmonautix.cz
[4] Opportunity dělá i po 10 letech důležité objevy
[5] Robot Opportunity je připraven začít desátý rok na Marsu
[6] Dlouhověkost Opportunity z pohledu šéfů mise

  Gembec Martin   Zobrazeno: 4043x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce