logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
33. vesmírný týden 2014 2014.08.14 00:00

Mapa oblohy 13. srpna 2014 ve 22 hodin SELČ. Data: Stellarium Foto: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 11. 8. do 17. 8.

Měsíc po úplňku je vidět téměř celou noc. Mars a Saturn jsou nejlépe vidět jen večer za soumraku, Venuše naopak jen za ranního svítání (a blíží se k ní Jupiter). Slunce pokračuje v nižší aktivitě. Vrcholí meteorický roj Perseid. Přelety stanice ISS můžeme vidět večer. Ke stanici se připojí nákladní loď ATV-5.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 13. srpna ve 22:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc bude v poslední čtvrti v neděli 17. srpna.

Planety:
Mars (0,5 mag) a Saturn (0,6 mag) jsou poměrně blízko k sobě v souhvězdí Vah a večer je najdeme poměrně nízko nad jihozápadním obzorem.
Venuše (−4 mag) je velmi brzy ráno při severovýchodním obzoru.

Aktivita Slunce je na nízké úrovni a podle počtu skvrn se asi nějaká změna nechystá. Další vývoj skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Tento týden v noci na středu vrcholí meteorický roj Perseid. Vzhledem k Měsíci po úplňku bude počet spatřených meteorů nižší než obvykle, přesto půjde o pěknou podívanou. Perseidy poznáme především podle jejich vyšší rychlosti (61 km/s) a podle směru, neboť zdánlivě vyletují právě z rozhraní Perseus / Kasijopea. V těchto dnech se můžeme setkat i s dalšími rojovými meteory, například s alfa Kaprikornidami, které jsou hodně pomalé (22 km/s) a jižními delta Aquaridami, které jsou středně rychlé (42 km/s). Situaci navíc komplikují Antihéliony s rychlostí 29 km/s a éta Eridanidy (66 km/s). Takže pozor co je a není Perseida.

Přelety ISS probíhají na večerní obloze. Pro rychlou předpověď přeletu ISS si stačí kliknout na nejbližší město. (Odkazy v tabulce, v ČR od západu na východ, vedou na Heavens-above.com)

Stanice ISS
Karlovy Vary Plzeň Ústí nad Labem
Praha České Budějovice Liberec
Jihlava Pardubice Hradec Králové
Svitavy Brno Olomouc
Zlín Ostrava Bratislava

Přelety družic hledejte také na Calsky.com.

Kosmonautika:

  • Nákladní loď ATV-5 se spojí s ISS. Jde o poslední exemplář, který byl na stanici vyslán. Úkolem je nejen vyslat na stanici zásoby, ale také zvyšovat dráhu stanice. K tomu účelu je ATV vybavena motorem a spoustou paliva.
     
  • Významná astrometrická družice GAIA se pomalu chystá na ostrý start měření. V odkazu najdete velmi pěkný článek o přípravách a potížích s tím spojených.
     

Výhled na příští týden:

  • blízké setkání Jupiteru a Venuše
  • víkend s Měsícem, Jupiterem a Venuší

Mapa oblohy s úkazy v srpnu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 2920x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce