Česká astronomická společnost
17. vesmírný týden | 2013.04.22 06:00 |
Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. Měsíc je fázi kolem úplňku. Ve čtvrtek je částečné zatmění Měsíce. Večer září na západě Jupiter. Později se objevuje Saturn a je vidět po zbytek noci (bude v opozici). Přelety ISS se stěhují z večerní oblohy na denní (přelety přes Slunce). Mapa zobrazuje oblohu ve středu 24. dubna ve 22:00 SELČ. |
|
Obloha: Měsíc je ve čtvrtek 25. dubna v úplňku. Rovina jeho dráhy je skloněná vůči oběžné rovině Země kolem Slunce, ale občas se průsečíky těchto rovin (uzly) setkají v zemském stínu, nebo na spojnici Země a Slunce. Potom pozorujeme zatmění Měsíce nebo Slunce. Proto není zatmění při každém novu nebo úplňku. Vhodnou ukázkou je právě tento čtvrtek, kdy nastane částečné zatmění Měsíce. Náš souputník se ale do stínu Země málem netrefí a tak bude toto zatmění méně efektní, než jiná. Střed zatmění je ve 22:07 SELČ a Měsíc bude 15° nad jihovýchodem nedaleko planety Saturn v souhvězdí Panny. Z jedné strany bude nápadně tmavší a nepatrně ukouslý.Planety:
Saturn (0,2 mag) bude v neděli 28. dubna v opozici se Sluncem, takže je viditelný celou noc. Jeho výška nad obzorem není ideální, ale vynahrazuje to pěkně rozevřený prstenec kolem planety. Všimnout si můžeme také měsíčků. Nejjasnější bude Titan, z dalších bývá vidět ještě např. Rhea, Dione nebo Tethys. Slunce nás v poslední době baví. Jednak svými paprsky v příjemném jarním počasí a také skvrnami na povrchu. Sem tam se objevují slabší erupce, ale na něco vyloženě silného, co by způsobilo polární záře i u nás si nejspíš ještě počkáme. Výskyt skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO. Meteorický roj Lyrid měl maximum v noci na pondělí. Informace k roji najdete na webu kommet.cz, tamtéž píše Jakub Koukal i o jiných slabých rojích. Fotografie a aktuální informace o Lyridách najdete na webu spaceweather.com. Přelety ISS již pokračují jen v době kolem západu Slunce. To je mimochodem pěkná příležitost na pozorování stanice proti světlé obloze, pokud ji najdete např. větším triedrem. V tom klasickém 10x50 jsem viděl malinké H, ale v 15x70 už je tvar stanice perfektně viditelný a je tam i náznak dalších detailů. Tento týden však nastávají i večerní a odpolední přelety stanice přes sluneční disk. Tady už bude třeba využít serveru Calsky.com pro předpověď na sekundu přesně. Kosmonautika:
Výročí:
Výhled na příští týden:
Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF
|
|
Gembec Martin Zobrazeno: 7203x Tisk |
Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.