Česká astronomická společnost
44. vesmírný týden 2013 | 2013.10.28 06:00 |
Přehled událostí na obloze od 28. 10. do 3. 11. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Venuše, později také Neptun a Uran, v druhé polovině noci Jupiter a Mars. Slunce výrazně zvýšilo aktivitu. Ráno je vidět několik zajímavých komet. V Africe nastane hybridní zatmění Slunce. ISS může přeletět přes sluneční disk. Mapa zobrazuje oblohu ve středu 30. října v 19:00 SEČ. |
|
Obloha: Měsíc je vidět ráno jako zmenšující se srpek. V úterý a ve středu prochází nedaleko Marsu v souhvězdí Lva. Pěkný úzký srpek připadá na ranní pozorování před šestou hodinou v pátek a ještě lépe v sobotu 2. listopadu. Nov nastává 3. 11. odpoledne. V Africe nastane hybridní zatmění Slunce. Zčásti prstencové, na malém území i kratinké úplné. Chystá se tam i expedice z ČR.Planety:
Slunce nás překvapilo, neboť skvrny na jeho povrchu se rozmnožily výrazným tempem a navíc začalo docházet k silnějším erupcím. Na sklonku pracovního týdne se pak natočila jedna nenápadná aktivní oblast, kde se okamžitě spustil ohňostroj největších erupcí třídy X. Ani víkend nám nejspíš nevyřeší otázku, jestli právě tento týden přinese další silnou erupci, tentokrát s výronem plasmy směřujícím přímo k Zemi. Jistě netřeba připomínat, že taková situace by nejspíše přinesla jasnější polární záře, možná viditelné i od nás. Vývoj skvrn můžete sledovat také na aktuálním snímku SDO. Ranní obloha nabízí několik zajímavých komet. V první řadě je to pochopitelně kometa C/2012 S1 (ISON), ale je třeba upozornit, že ta nyní ještě není tou nejjasnější. Zde se vyplatí zaměřit svůj dalekohled na krátkoperiodickou kometu 2P/Encke, která vypadá jako velký rozplizlý flek a je snadno viditelná dalekohledem se širokým zorným polem. Z dalších komet je třeba nezapomínat na C/2013 R1 (Lovejoy), která je v bohatším hvězdném poli Mléčné dráhy, ale také patří mezi ty jasnější dostupné triedrem. A aby toho nebylo málo, tak o rozruch se postarala kometa C/2012 X1 (LINEAR), která prošla výrazným zjasněním poté, co se začal uvolňovat nový materiál. Také její jasnost umožňuje viditelnost i menšími dalekohledy, ale je nízko, takže lépe to půjde fotograficky. Mapka k vyhledání komety. Tento týden končí aktivita meteorického roje Orionid, těch bychom mohli spatřit nad ránem ještě kolem 5 za hodinu. Naopak nastupují Andromedidy, částice rozpadlé komety 3D/Biela, které způsobily famózní meteorické deště v 19. století. Tyto meteory jsou velmi pomalé, ale uvidíme stěží jeden za hodinu. Trochu rychlejší a početnější budou částice komety Enckeovy, severní a jižní větev Taurid. Očekáváme jich dohromady asi 5 za hodinu. Tauridy dokáží překvapit také výskytem jasných bolidů, ale to nejlepší od nich můžeme čekat nejspíš koncem tohoto a v dalším týdnu. Kosmonautika:
Výročí:
Výhled na příští týden:
Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF,
|
|
Gembec Martin Zobrazeno: 5590x Tisk |
Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.