logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Fobos: Měsíc Marsu odsouzený k zániku
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
15. vesmírný týden 2013 2013.04.08 06:00

Mapa oblohy 10. dubna 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Foto: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 8. 4. do 14. 4.

Měsíc bude kolem novu. Na večerní obloze září Jupiter nad západem. Saturn vychází již před půlnocí. Kometa PanSTARRS je vidět večer i ráno. Přelety ISS se stěhují na večerní oblohu.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 10. dubna v 21:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc je ve středu 10. dubna v novu. Viditelný by možná měl být ještě v pondělí ráno a potom podle počasí již ve čtvrtek večer. O víkendu navštíví blízké okolí Plejád (v sobotu) a Jupiteru (v neděli).

Planety:
Jupiter (-2,1 mag) najdeme večer téměř nad západem. Pomocí dalekohledu můžeme sledovat rej měsíčků a při větším zvětšení (cca od 100x) také další detaily - stíny měsíčků, pásy a skvrny v atmosféře. Vhodné časy přechodu Velké červené skvrny (GRS) středem kotoučku a zajímavých úkazů měsíčků najdete v tabulce.

Přechody GRSÚkazy měsíců
12.4. 21:15 12.4. Io přechod zač. 22:25
14.4. 22:55 13.4. Europa přechod zač. 21:09
Časy jsou v SELČ.

Saturn (0,2 mag) se nachází v souhvězdí Vah. Pozorovat se dá dobře už kolem půlnoci, kulminuje nad jihem po druhé hodině ranní. Dalekohledem můžeme vidět již hodně rozevřené prstence, možná také s mezerou (Cassiniho dělení). Všimnout si můžeme také měsíčků. Nejjasnější bude Titan, z dalších bývá vidět ještě např. Rhea, Dione nebo Tethys.
Planeta Venuše je nyní úhlově blízko Slunci, což můžeme zkontrolovat díky korónografu SOHO. Jeví se tam jako velmi jasný bod s čárkami vpravo a vlevo. Ty vznikají díky přetékání signálu do sousedních pixelů. Právě se potkává s Marsem, který je ale podstatně slabší. Blízkost Slunci nyní bude rušit komunikaci se sondami na Marsu.

Slunce je na své východní polovině viditelné polokoule opravdu aktivnější. Dvě aktivní oblasti, které se zde objevily se nyní natáčí více k Zemi, což může být zajímavé, pokud se zde aktivita ještě zvýší. Navíc nám na západní části slunečního disku zůstává relativně klidná oblast s velkou skvrnou. Výskyt skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) je ještě okem viditelná, ovšem pouze v místech s velmi temnou oblohou. Večerní viditelnost komety není špatná, když po setmění je asi 10° na severozápadem, ale ideální podmínky nyní nastávají ráno, kdy před svítáním je kometa asi 15° až 20° nad severovýchodem. Ovšem to znamená pozorovat od 3:00 do 4:30, pak už je moc světlo. Nedaleko je stále ještě mlhavý obláček v podobě galaxie M 31 v Andromedě. Nejjasnější část komy a středová oblast galaxie mají podobnou jasnost. Ohon může být patrný v délce asi 2°.

Přelety ISS se přesunuly na večerní oblohu, takže je na co se dívat. Pro rychlou předpověď přeletu si stačí kliknout na nejbližší město v níže uvedené tabulce. (Odkazy v tabulce, v ČR od západu na východ, vedou na Heavens-above.com)

Stanice ISS
Karlovy Vary Plzeň Most
Ústí nad Labem České Budějovice Tábor
Liberec Kolín Jihlava
Pardubice Hradec Králové Brno
Prostějov Olomouc Zlín
Opava Ostrava Frýdek-Místek

Podrobněji si můžete přelety různých družic, záblesky a jiné zajímavosti vyjíždět také na serveru Calsky.com.

Kosmonautika:

 • Společnosti Scaled Composites (výrobce letounů) a Virgin Galactic (investor plánující suborbitální lety) provádí další letové zkoušky SpaceShipTwo. Zatímco v roce 2004 proběhly první soukromé suborbitální lety v rámci souboje o Ansari X Prize, nyní už jde o přípravu na lety turistů, kteří si vývoj letounu předplatili. A zatímco SpaceShipOne létala pouze s pilotem, zde poletí až osm osob, dva piloti a šest pasažérů. Cena letu by měla být asi 200 000 amerických dolarů a pokud bude projekt úspěšný, potom by následná SpaceShipThree měla létat na orbitální dráhu.
   
 • Další soukromá americká firma Orbital Sciences Corporation chystá raketu a kosmickou loď k ISS. Ale postupně. Tuto sobotu došlo k vyvezení rakety Antares na startovní rampu. Start je v plánu 17. dubna a pokud vše proběhne jak má, tak další let už by byl s lodí Cygnus bez nákladu k ISS a při třetím letu by už na ISS vezla na ostro náklad.
   

Výročí:

 • 8. dubna 1993 (20 let) odstartoval ke svému 16. letu do vesmíru raketoplán Discovery k misi STS 56. Na palubě bylo pouze 5 astronautů a hlavní náplní mise byl vědecký průzkum. Největším přístrojem byl ATLAS-2 určený a průzkum interakce slunečního záření a atmosféry se zaměřením na ozónovou vrstvu. Dále byl vypuštěn autonomní satelit SPARTAN-201, který byl poté zachycen a dopraven na Zemi. Ten sledoval sluneční vítr a korónu. Posádka také zkoušela amatérským rádiem kontaktovat studenty na Zemi a poprvé se jí podařil krátký kontakt také s ruskou stanicí Mir.
   

Výhled na příští týden:

 • Kometa PanSTARRS ráno
 • Výročí: Friedrich Struve
 • Výročí: Jiří Mrázek

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF
Mapa oblohy online.

  Gembec Martin   Zobrazeno: 7391x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce